Jogasutry Patańdżalego, Jamy: Satya
W Jogasutrach Patanjalego pierwszą z ośmiościeżkowej drogi są Jamy, czyli kodeks etycznego życia (kodeks etycznego życia występuje w każdej religii świata, w każdej inaczej, ale wszędzie chodzi o to samo: niekrzywdzenie).
Drugą z Jam jest Satya. Słowo sat oznacza „ to, co istnieje, to, co jest ”. Satya zatem widzi i przekazuje rzeczy takimi, jakie są w rzeczywistości, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy, żeby były. Satya to nie tylko niekwestionowalna uczciwość i prawdomówność wobec innych, ale także prawda wobec siebie samego.
Satya nie polega wyłącznie na mówieniu prawdy w kontekście relacji społecznych, ale obejmuje również szczere spojrzenie w głąb siebie i odkrywanie prawdy, która tkwi w naszych sercach i umysłach. To nakazanie sobie, aby być autentycznym wobec siebie samego.

Satya, przekształca nasze myśli i działania w sposób, który jest zgodny z naszym wewnętrznym ja. To bycie w zgodzie z naszymi wartościami i przekonaniami, nawet jeśli oznacza to trudne wybory. Często wymaga to od nas siły i konsekwencji, aby być prawdziwym wobec siebie i innych, bez obłudy czy fałszu.
Satya w odniesieniu do siebie:
- świadomość własnych emocji i myśli
- szczerość wobec siebie
- akceptacja siebie
- zrozumienie własnych wartości
- spokój i harmonia wewnętrzna
Satya w stosunku do innych:
- szczera komunikacja
- współczucie i empatia
- unikanie manipulacji innymi
- zrozumienie perspektyw innych
- odpowiedzialność za swoje słowa i czyny
- budowanie zaufania w relacjach
Satya w praktyce jogi
Praktyka jogi ma nam służyć, zarówno na poziomie fizycznym jak i mentalnym, dlatego wchodząc na matę, ważne jest, aby zachować całkowitą szczerość co do tego, czego tak naprawdę potrzebujemy w danym momencie. Nic tak nie spaja nas samych jak oddech. Oddech jest bardzo ważnym czynnikiem w praktyce asan. Jeśli oddech jest szybki lub płytki, warto spędzić więcej czasu na praktyce pranajamy i wyciszeniu się zamiast wskakiwać od razu do praktyki asan.
Joga pozwala nam zobaczyć, że nie jesteśmy naszymi myślami. To co dzieje się w naszych głowach to nie my. Ważne jest dostrzeżenie tego, że emocje i sytuacje przychodzą i odchodzą. Nasze myśli nie są trwałe i prawdziwe, a nasze życie nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się czasem wydawać. Aby ugruntować swoją prawdomówność, musimy widzieć siebie i nasz świat z jasną wizją i spokojem w sobie.
Bycie zgodnym z własnymi wartościami
Co to znaczy i jak rozpoznać własne wartości? Kiedy praktykujemy Satyę w odniesieniu do siebie, zaczynamy doceniać naszą prawdziwą wartość. Nie jest to wartość oparta na życiowych osiągnięciach czy naszej ocenie w oczach innych. Nie jest to liczba followersów na social mediach, ani komplement od koleżanki z pracy. Prawdziwa wartość opiera się na głębokim zrozumieniu naszej autentycznej natury jako istoty. Nie udawanie przed sobą ani innymi.
Przestrzeganie tej Jamy w relacjach z innymi pomaga nam budować zdrowe, autentyczne i pełne zaufania interakcje międzyludzkie, które sprzyjają harmonii i współpracy. Ta prawdziwość łączy się i pozwala nam żyć w jedności ze sobą i całym wszechświatem.
Wszechogarniająca prawda
Satya odnosi się do prawdy, która jest wszechogarniająca i nieodłączna od natury rzeczy. Oznacza poszukiwanie głębszej prawdy i zrozumienia, jak działa wszechświat, oraz podążanie za wartościami i zasadami, które przynoszą harmonię i równowagę w tym ogromnym systemie. Satya jest związana także z ideą karmy, czyli zasady przyczyny i skutku. Nasze działania i słowa mają wpływ na naszą przyszłość i na przyszłość wszechświata jako całości. Praktyka tych zasad zachęca do świadomości konsekwencji naszych działań. Życie w zgodzie z naturą, szacunek dla wszystkich form życia, zrozumienie współzależności oraz poszukiwanie prawdy i harmonii w całym otaczającym nas świecie.
Autor wpisu:
Powiązane wpisy
Jak joga wpływa na seksualność?
Poprzez uwolnienie się od stresu i napięcia, możemy cieszyć się głębszymi połączeniami z partnerem i intensywniejszymi doznaniami.
Joga dla początkujących. Podstawowe pozycje jogi.
Myślisz o rozpoczęciu praktyki jogi, ale zupełnie nie wiesz czego się spodziewać? Co zrobić, aby zajęcia jogi mogą być ekscytujące?
Jak przerwać nawyk lenistwa?
Nie ma na świecie nic co przychodzi do nas bez wysiłku. Pieniądze nie rosną na drzewach, jedzenie nie gotuje się samo, a kariera nie puka do...