Medytacja.
Wszyscy dążymy do osiągnięcia pełni szczęścia. Do życia w ciągłej radości, bez stresu, gniewu, frustracji itd. Niestety większość z nas wierzy, że szczęście nie zależy od nas samych, ale od czynników zewnętrznych.
Życie współczesnego człowieka z pozoru wygląda na znacznie lepsze niż było przez setkami lat. Wiele cywilizowanych krajów postawiło na rozwój materialny i dążenie do dobrobytu finansowego, ale to nie wydaje się prowadzić do pełni szczęścia. W dążeniu do zaspokajania coraz większych potrzeb materialnych zaczęliśmy zatruwać naszą planetę, ale także nas samych. Zamiast stawać się coraz bardziej szczęśliwymi stajemy się bardziej obciążeni psychicznie i coraz dalej nam do osiągnięcia pełni szczęścia.
Dlaczego tak się dzieje?
Stale bombardowani nowinkami i społecznymi wyznacznikami dobrobytu zaczynamy gubić się w tym czego najbardziej potrzeba nam w życiu – SPOKOJU.
Brakuje nam spokoju oraz kontroli nad umysłem. Kontrola umysłu to umiejętność obserwowania i kontroli naszych emocji. Cierpienie i problemy nie istnieją po za naszym umysłem, są w nim i tylko poprzez kontrolę umysłu możemy wyzbyć się złych emocji i stać się szczęśliwi.
Im lepiej potrafimy kontrolować nasz umysł, tym bardziej potrafimy się wyciszyć i osiągnąć szczęście.
Czym jest medytacja?
Medytacja jest praktyką, która skupia się na wyciszaniu naszego umysłu, co pozwala nam poznać i zrozumieć nasze emocje oraz kierować się według podstawowych wartości i cnót.
Kiedy nasz umysł jest spokojny, jesteśmy wolni od stresów i zmartwień i tylko wtedy możemy osiągnąć pełnię szczęścia. Kiedy nasz umysł jest niespokojny i pełen negatywnych emocji nie będziemy w stanie być szczęśliwi nawet żyjąc w dobrobycie.
Praktykując medytacje zaczniesz coraz lepiej rozumieć umysł, zachowania i emocje zarówno swoje jak i innych. Medytując stajemy się spokojniejsi, bardziej czyści i zdolni do doświadczenia pełni szczęścia.
Jak zacząć medytować?
Początki praktyki medytacji mogą być ciężkie, ale nie zrażaj się i daj sobie czas. Medytacja jest praktyką i jak każda inna wymaga od nas poświęcenia, oddania i systematyczności.
Medytacja nie wymaga od nas ani siły ani wysiłku fizycznego- choć niektórzy z nas z pewnością poczuliby się bardziej komfortowo przemierzając triathlon niż siedząc w bezruchu przez kilka minut 😉
Na początku naszej praktyki umysł będzie nadaktywny i przepełniony myślami. To normalne. Może Ci się nawet wydawać, że praktyka medytacji dodatkowo Cię pobudza, ale w rzeczywistości po prostu stajesz się bardziej świadomy swoich myśli i wszystkiego co skumulowane w Twoim umyśle.
Na początek zacznij od medytacji oddechu.
Medytacja krok po kroku:
- Znajdź ciche, przytulne miejsce. Możesz zapalić świece lub kadzidełka.
- Ustaw timer na 5 – 10 min.
- Usiądź w wygodnej pozycji, na poduszce lub na krześle, utrzymując proste plecy.
- Zamknij oczy.
- Przez całą praktykę oddychaj przez nos i obserwuj rytm swojego oddechu. Obserwuj jak strumień powietrza wpływa i wypływa z ciała.
- Nie próbuj zmieniać oddechu, po prostu obserwuj co dzieje się w ciele i w umyśle.
Obserwacja oddechu i to co dzieje się kiedy oddychamy jest punktem fokusowym medytacji oddechu.
Kiedy zaobserwujesz, że Twoja uwaga zabłądziła w myślach wróć z powrotem do obserwacji oddechu.
To normalne, że myśli przechodzą przez naszą głowę. Daj im przepływać, ale nie pogrążaj się w nich. Kiedy złapiesz się na rozmyślaniu, wróć z powrotem do oddechu.
„Czasami musisz usiąść samotnie na podłodze w cichym pokoju, aby usłyszeć własny głos i nie pozwolić, aby tonął w hałasie innych.”
Charlotte Eriksson
Wprowadź medytację w swój codzienny harmonogram, pracuj nad doskonaleniem siebie i dążeniem do pełni szczęścia.
Na początek spróbuj medytować przez 5 minut dziennie, jeżeli 5 minut jest za dużo, spróbuj 3 minuty.
Dla zachęty przedstawiam kilka efektów medytacji:
- Lepsze radzenie sobie ze stresem.
- Zwiększona samoświadomość.
- Mniej negatywnych emocji.
- Większa cierpliwość.
- Kontrola emocjonalna.
- Nowe spojrzenie na rzeczywistość.
- Poprawia kreatywność.
Nie poddawaj się, bądź konsekwentny i cierpliwie czekaj na efekty.
Powiązane wpisy
Jak joga wpływa na seksualność?
Poprzez uwolnienie się od stresu i napięcia, możemy cieszyć się głębszymi połączeniami z partnerem i intensywniejszymi doznaniami.
Joga dla początkujących. Podstawowe pozycje jogi.
Myślisz o rozpoczęciu praktyki jogi, ale zupełnie nie wiesz czego się spodziewać? Co zrobić, aby zajęcia jogi mogą być ekscytujące?
Sen a zdrowie psychiczne
Dlaczego dobry sen jest tak ważny dla zdrowia psychicznego? Sen odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu psychicznym i ogólnym dobrostanie. Choć często go nie doceniamy, jakość snu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdolność do radzenia sobie ze stresem, koncentrację i ogólne funkcjonowanie w ciągu dnia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego sen jest tak […]