Rodzaje jogi
Joga jest nadal stosunkowo nowa w Polsce, dlatego na jej temat możemy słyszeć różne opinie- często błędne. Nie wszyscy wiedzą, że joga to dość ‚uniwersalne’ słowo kiedy chodzi o praktykę. Chodź wszystkie rodzaje jogi prowadzą do połączenia ciała, umysłu i duszy to niewiele osób wie, że istnieje kilka różnych form praktyki jogi które możemy praktykować w zależności od naszych preferencji.
JOGA JEST DLA WSZYSTKICH!
Na każdych zajęciach jogi skupiamy się na równowadze, oddechu, medytacji, oraz koncentracji, a głównym założeniem jest, żeby słuchać swojego ciała i traktować je z szacunkiem. Dlatego w zależności czy preferujesz relaks czy mocny wycisk, istnieją różne rodzaje jogi spośród których możesz wybrać coś dla siebie.
Na przestrzeni ostatnich lat joga ewoluowała, a im bardziej na zachód tym więcej wymyślnych form jogi możemy znaleźć. HipHop joga, power joga, acro joga, cannabis joga czy nude joga, mogą wydawać się dalekie od równowagi i połączenia ciała i duszy, ale na pewno są dobrą zabawą i ucieczką od codziennych stresów 🙂
Poniżej znajdziesz 8 rodzajów jogi najbardziej popularnych w Polsce:
HATHA
Hatha joga to po prostu nauka asan połączona z oddechem. Prawie każdy rodzaj jogi nauczany na Zachodzie to hatha jogą. Niektóre studia jogi opisują swoje zajęcia jako Hatha i oznacza to ogólne wprowadzenie do podstawowych pozycji jogi. Zajęcia Hatha jogi nie są wymagające, pozwalają nam rozluźnić się i zrelaksować. Hatha jest idealnym wprowadzeniem do jogi.
dla kogo:
Dla początkujących oraz dla każdego kto szuka zrównoważonej i łagodniej praktyki.
ASHTANGA
Ashtanga to rygorystyczna i wymagająca forma jogi. W Ashtandze oddech idzie z ruchem i zawsze wykonuje się dokładnie ten sam zestaw pozycji, w tej samej kolejności. Wraz z opanowaniem pierwszych serii możemy rozwijać się i dążyć dalej do coraz bardziej wymagających sekwencji, coraz bardziej rozwijających.
dla kogo:
Dla osób lubiących wysiłek, wyzwanie i rutynę.
IYENGAR
Iyengar to bardzo szczegółowy styl jogi, gdzie największą uwagę poświęca się na znalezieniu odpowiedniego ułożenia w asanie. W Iyengarze używa się wielu rekwizytów do jogi – kostek, koców, pasków a nawet krzeseł. Joga Iyengara jest mniej intensywna niż inne rodzaje jogi, ale potrafi mocno rozciągnąć i rozluźnić ciało.
dla kogo:
Polecana osobom lubiącym statyczne pozycje z małą ilością ruchu, oraz osobom z ograniczeniami fizycznymi, po urazach oraz osobom starszym.
VINYASA
Zajęcia Vinyasy znane są z płynnych, ale intensywnych ruchów łączących poszczególne asany. W przeciwieństwie do Ashtangi, tutaj każde zajęcia różnią się od siebie i często skupiają się na czymś innym. Dlatego jeśli nie znosisz rutyny, lubisz sprawdzać swoje fizyczne ograniczenia i lubisz praktykować z muzyką, vinyasa bedzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
dla kogo:
Dla każdego, kto szuka więcej ruchu i swobody w praktyce.
YIN
Yin to powolny, medytacyjny i mocno rozciągający styl jogi. Celem tutaj jest rozciąganie ścięgien, powięzi i więzadeł – w celu poprawy elastyczności i zwiększenia krążenia w stawach. Zajęcia świetnie relaksują, ale mogą być również wymagające, ponieważ pozycje utrzymuje się dłużej.
dla kogo:
Dla osób które chcą się dobrze rozciągnąć czy to po ciężkim treningu czy po prostu w celu uelastycznienia spiętego ciało.
KUNDALINI
Praktyka kundalini koncentruje się na pobudzaniu energii oraz na czakrach. Zajęcia są spokojne, w dużej mierze opierają się na oddechu i śpiewaniu mantr, koncentrując swoją energię na świadomości ciała i umysłu.
dla kogo:
Dla każdego, kto szuka duchowej praktyki, kto lubi śpiewać mantry i skupiać się na doznaniach wewnętrznych.
BIKRAM
Zajęcia Bikram zawsze mają tę samą sekwencję, ale inną od Ashtangi. Zajęcia są wymagające i wykonuje się je w nagrzanym do 40 stopni pomieszczeniu, co pozwala na lepsze rozciąganie mięśni i dodaje więcej elastyczności.
dla kogo:
Dla tych, którzy lubią się pocić i szukają czegoś więcej niż tylko ćwiczeń fizycznych. Dla osób lubiących ciepło i rutynę.
REGENERACYJNA
Joga regenerująca / relaksująca jest czymś pomiędzy Yin a Iyengarem. Zajęcia pozwolą Ci się zrelaksować i uwolnić ciało i umysł od napięcia. Często używa się pomocniczych akcesoriów, żeby ułożyć się jak najwygodniej w relaksacyjnych pozycjach. Wydłużony relaks lub medytacja na koniec zajęć dodatkowo uspokaja i relaksuje umysł.
dla kogo:
Dla każdego kto potrzebuje się odstresować i wyciszyć.
Joga jest dla każdego, i każdy na pewno znajdzie dla siebie zajęcia które pomogą mu zagłębić się we własnym istnieniu i poczuć się w jedności ze swoim ciałem i umysłem.
Powiązane wpisy
Dokąd prowadzi nas praktyka jogi?
Joga zyskuje coraz większą popularność w krajach zachodnich. Wiele osób zaczyna praktykę jogi w celu uśmierzeniu bólu, napięcia czy stresu...
Czy joga szkodzi?
Joga szkodzi tylko wtedy kiedy podchodzimy do niej nieodpowiednio i oczekujemy, że robiąc coś bezmyślnie, bez odpowiedniego angażowania kluczowych mięśni nasze ciało się naprawi.
Jogasutry Patańdżalego, Jamy: Satya
Kodeks etyczny jogi. Satya prawdomówność, autentyczność, szczeroś wobec siebie i innych