Joga i mózg – co mówi nauka o wpływie praktyki na umysł, pamięć i emocje?
Czy wiesz, że regularna praktyka jogi może wpływać na funkcjonowanie Twojego mózgu? Coraz więcej badań naukowych potwierdza to, co nauczyciele i praktycy jogi mówią od wieków – joga nie tylko wzmacnia ciało, ale też usprawnia umysł, poprawia nastrój i wspiera procesy poznawcze.
Badania z wykorzystaniem skanów MRI i innych technologii obrazowania mózgu wykazały, że osoby regularnie praktykujące jogę mają grubszą korę mózgową oraz większy hipokamp – czyli obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji, pamięć i uczenie się. Co ciekawe, te struktury mózgowe zazwyczaj kurczą się z wiekiem, jednak u osób praktykujących jogę proces ten jest wyraźnie spowolniony. To oznacza, że joga może być skutecznym sposobem na przeciwdziałanie starzeniu się mózgu.
To jednak nie wszystko. Joga i medytacja – choć różne w formie – doskonale się uzupełniają, tworząc razem praktykę, która działa holistycznie: na ciało, umysł i emocje. Ich wspólne działanie potęguje efekty, przynosząc nie tylko fizyczne odprężenie, ale także głębokie wyciszenie psychiczne. Zarówno joga jak i medytacja:
- wspierają koncentrację i pamięć,
- poprawiają czas reakcji, dokładność i podejmowanie decyzji,
- obniżają poziom hormonów stresu,
- zwiększają poziom endorfin i GABA – neuroprzekaźnika związanego z dobrym nastrojem i mniejszym lękiem.

Umysł i ciało – jedno połączenie
Kiedy się czegoś boisz – Twoje ciało natychmiast reaguje. Pojawia się napięcie, przyspieszony puls, potliwość, ucisk w brzuchu. Z kolei kiedy myślisz o czymś przyjemnym – ciało się rozluźnia. To pokazuje, jak silnie nasze myśli wpływają na ciało.
Joga pomaga zminimalizować ten wpływ, ucząc nas świadomego kierowania uwagi do wewnątrz. W jodze nazywa się to Pratyahara – wycofanie zmysłów z bodźców zewnętrznych. Dzięki temu uczymy się obserwować umysł bez ulegania jego impulsom. Gdy ta praktyka pogłębia się, wchodzimy w stan Dhjany – wewnętrznej ciszy i obecności.
Dlaczego warto praktykować jogę?
Bo joga to coś więcej niż ćwiczenia. To przestrzeń do obserwacji, oddechu, regeneracji i wzmocnienia siebie – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W Olala Yoga & Pilates wspieramy Cię w tej drodze. Na macie, w ruchu i w ciszy.
Autor wpisu:
Powiązane wpisy
Jak joga wpływa na seksualność?
Poprzez uwolnienie się od stresu i napięcia, możemy cieszyć się głębszymi połączeniami z partnerem i intensywniejszymi doznaniami.
Joga dla początkujących. Podstawowe pozycje jogi.
Myślisz o rozpoczęciu praktyki jogi, ale zupełnie nie wiesz czego się spodziewać? Co zrobić, aby zajęcia jogi mogą być ekscytujące?
Warsztat: Aromaterapia w praktyce – stwórz swój własny aroma-roller
Zapach to nasz najbardziej pierwotny zmysł, który ma ogromny wpływ na nasze emocje i wspomnienia. Dzięki temu możemy wykorzystać aromaterapię do tworzenia pozytywnych skojarzeń z relaksującymi chwilami.