Psoasy – jedne z najważniejszych mięśni w naszym ciele
Psoasy – mięśnie lędźwiowe, łączące tułów z nogami. Należą do grupy tzw. zginaczy stawu biodrowego, które grają istotną rolę w funkcjonowaniu naszego ciała. Stres i wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej sprawiają, że mięśnie te tracą swoją elastyczność, powodując problemy zarówno natury fizycznej jak i mentalnej.
Wszystko w naszym ciele jest ze sobą powiązane
Napięte mięsienie lędźwiowe mogą powodować problemy fizyczne. Wady postawy, bóle w odcinku lędźwiowym, bóle kolan, bolesne miesiączki, a nawet problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane przykurczami mięśni lędźwiowych.

Spięte psoasy mogą powodować dyskomfort psychiczny
Położone wzdłuż splotów nerwów lędźwiowych i krzyżowych, mięśnie lędźwiowe są mocno unerwione i odgrywają ogromną rolę w reakcji na stres. Zbyt wiele obowiązków i chroniczny stres mogą powodować napinanie mięśni lędźwiowych, skurcze oraz niepokój i dyskomfort psychiczny.
Psoasy wspierają narządy wewnętrzne, poprawiają przepływ limfy i są połączone z pierwszą czakrą odpowiedzialną za poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Jeśli mięsień ten funkcjonuje poprawnie, jest odpowiednio ukrwiony i elastyczny, czujemy się bezpiecznie i stabilnie.
Oddech rozluźnia napięte mięśnie
Mięsień lędźwiowy położony jest blisko przepony. Wykonując techniki oddechowe masujemy od wewnątrz psoasy, sprawiając, że mięśnie te rozluźniają się i uelastyczniają, przynosząc ulgę i więcej komfortu.

Rozciągnięte, elastyczne psoasy sprawiają, że czujemy się lepiej nie tylko na poziomie fizycznym, ale także mentalnie. Regularne praktykowanie jogi wzmacnia, rozciąga i rozluźnia napięte mięśnie lędźwiowe i pozwala nam poczuć się bardziej zrelaksowanym i odprężonym.
20-minutowa sekwencja rozciągająca mięśnie lędźwiowe:
Powiązane wpisy
Wygięcia do tyłu: Ustrasana
Kolejna pozycja z serii ‚wygięć do tyłu’: Ustrasana, Wielbłąd. Ustrasana jest asaną, która świetnie otwiera klatkę piersiową i...
Balanse na rękach: Bakasana
Wzmacnianie ciała jest częścią praktyki jogi. O ile w Hatha jodze wzmacnianie ciała jest łagodniejsze, o tyle w Vinyasie dużo pozycji wymaga...
Vinyasa Flow i Chaturanga
Vinyasa to jeden z rodzajów jogi. Płynna, wzmacniająca, zawsze inna, zawsze wyzywająca i odprężająca praktyka. Vinyasa flow to tranzycja...