Aromaterapia, olejki eteryczne i ich właściwości
Co lepszego możemy zafundować sobie w jesienny wieczór od wanny pełnej ciepłej wody, oprószonej solą i pięknie pachnącymi olejkami?
Obdarowywanie siebie chwilami spokoju i relaksu pozwala nam się zregenerować i wyciszyć, a działające na nasze zmysły olejki eteryczne potrafią nie tylko poprawić nasze samopoczucie, ale także zrównoważyć emocje.
Aromaterapia, czyli holistyczna metoda oparta na naturalnych ekstraktach roślinnych ma na celu dbanie o zdrowie i samopoczucie.
Aromaterapia opiera się na zmyśle węchu. Aromatyczne cząsteczki zapachowe olejków eterycznych przemieszczają się z nerwów węchowych bezpośrednio do mózgu i oddziałują na ciało migdałowate. Ciało migdałowate to centrum naszych emocji, przez co zmysł węchu mocno wpływa na zdrowie emocjonalne, umysł i duszę.
Olejki eteryczne mogą być także wchłaniane przez skórę. Dodanie kilku kropel do balsamu lub do kąpieli może znakomicie rozluźnić mięśnie i odprężyć napięte ciało.
Zregeneruj siły i nakarm swoje zmysły pięknym, uzdrawiającym zapachem naturalnych olejków.
Olejki eteryczne i ich właściwości
Olejki eteryczne są różnorodne i mają wiele zastosowań i właściwości. Można je stosować do kąpieli, inhalacji czy masażu. Ważne jest, aby przed zakupem olejków zwrócić uwagę na skład. Powinien on zawierać 100% wyciągu danej rośliny i być przechowywany w ciemnej, szklanej buteleczce.

Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych olejków oraz ich właściwości:
Lawenda
Działa uspokajająco i relaksująco – pomaga przy zasypianiu i łagodzeniu stresu. Pomaga uśmierzyć ból mięśni, bóle menstruacyjne i reumatyczne.
Trawa cytrynowa
Podobnie jak olejek lawendowy łagodzi stres. Ma działanie bakteriobójcze i tonizujące, przez co pomaga w zwalczaniu trądziku i leczeniu grzybicy. Ma również właściwości zapobiegające starzeniu się skóry. Rozjaśnia i rozświetla cerę. Dodatkowo wzmacnia odporność.
Eukaliptus
Ma działanie odkażające i oczyszczające przez co pomaga zwalczyć katar i przeziębienie. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i pomaga w leczeniu ran i ukąszeń.
Sosna
Podobnie jak olejek eukaliptusowy pomaga w stanach zapalnych i przeziębieniu. Jest również skuteczny w walce z chorobami skóry.
Drzewo herbaciane
Ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Pomaga w walce z trądzikiem oraz grzybicą.
Rozmaryn
Pomaga w bólach pleców i zapaleniu stawów, poprawia krążenie krwi. Dodatkowo usprawnia pamięć i wspomaga wzrost włosów.
Mięta
Działa przeciwbólowo – dzięki zawartości mentolu powoduje wrażenie uczucia chłodu na skórze. Może być używany do inhalacji w celu oczyszczenie dróg oddechowych.
Bazylia
Poprawia koncentrację, pomaga w bólach reumatycznych, migrenowych czy miesiączkowych.

Większość olejków eterycznych jest bezpieczna w użyciu, ale tak jak wszystko inne mogą uczulać. Nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Zawsze używaj oleju bazowego do rozcieńczania olejów i pamiętaj, aby przed użyciem olejków wykonać test skórny.
Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.
Powiązane wpisy
Co to jest Mindfulness?
Mindfulness, stało się ostatnio modnym hasłem używanym nie tylko w świecie jogi. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się je usłyszeć, ale czy na...
Qi gong. Praktyka Medycyny Chińskiej.
Qi gong praktyka medycyny Chińskiej. Praca podnosząca energię witalną Chi. Zapewnia holistyczne podejście do życia.
Ajurweda: Klucz do równowagi i zdrowia w codziennym życiu
Ajurweda to pojęcie oznaczające sztukę życia lub wiedzę o życiu. To coraz bardziej ceniony termin sanskrycki,stanowiący synonim wiedzy o zdrowiu. Warto wiedzieć, że Ajurweda jest najstarszym na świecie systememfilozoficznym i medycznym, czerpiącym nauki ze starożytnych Indii sprzed wielu tysięcy lat! Z pomocą przychodziszkoła Ajurwedy, która oferuje kursy dla każdego, kto chce bliżej zapoznać się z […]