Odpuść. Jak nauczyć się odpuszczania i cieszyć się życiem?
Każdy z nas doświadczył w życiu przykrości, rozczarowania, uczucia pustki czy straty. Choć żadne z wymienionych nie należy do przyjemnych, każde z tych doświadczeń czegoś nas uczy. Często boimy się konsekwencji, które niosą ze sobą złe (niewygodne) doświadczenia, a bardziej od nich boimy się zmian (nawet tych na lepsze).
Uparcie trzymając się przeszłości blokujemy się na przyszłość i nowe doświadczenia.
Odpuszczenie nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeżeli mocno związaliśmy się z sytuacją czy osobą którą tracimy i nie potrafimy wyobrazić sobie siebie w innej roli. Odpuszczanie zmusza do zmiany i zmierzenia się z niepewnością, co oznacza pozostawienie za sobą tego, co zwykłe i wygodne.
Dlatego odpuszczanie jest ważne?
Umiejętność odpuszczania nie oznacza poddawania się, rezygnacji ani niekonsekwencji. Odpuszczenie to świadoma decyzja, która pozwala nam żyć w pełni i doświadczać nowych przygód i wyzwań.
Aby umieć odpuszczać musimy zrozumieć, że nigdy nie dojdziemy do punktu, gdzie wszystko jest idealne i łatwe. Kurczowe trzymanie się tego co było, często odbija się na naszej psychice, sprawiając, że pogrążamy się w smutku i niepewności. A przecież życie stale przynosi zmiany, stale każe nam się dopasować i czasami wszystko układa się zupełnie inaczej niż tego chcemy…
Odpuszczenie wcale nie musi oznaczać wykluczenia przeszłości.
Pierwszym krokiem do odpuszczenia jest poznanie naszych emocji. Trzeba zmierzyć się z emocjami- zwłaszcza tymi niewygodnymi. Zobaczyć skąd się wywodzą.
Drugim krokiem jest zanurzenie się w emocjach i ich doświadczenie. Często to blokowanie w sobie emocji i niechęć do doświadczenia ich nie pozwala nam odpuścić i pójść naprzód. Płacz, poczuj ból i niewygodę, poczuj dokładnie co dzieje się w ciele i w głowie.
Trzecim krokiem jest oczyszczanie. Jak już poznamy nasze skumulowane emocje i wiemy jak smakują czas się z nimi pożegnać i odpuścić.
Jak joga pomaga nam odpuszczać?
Umiejętność odpuszczenia to długi proces, wymagający spokoju umysłu i zaufania do siebie i otaczającego nas świata. Zaufania, że istnieje coś więcej niż nasze ego i chęć posiadania.
Praktyka jogi pogłębia naszą intuicję i zaufanie oraz pozwala na obserwacje naszych myśli i emocji, bez oceniania ich. Pozwala to oddzielić ego od tego, co faktycznie czujesz i kim jesteś. Praktyka jogi tworzy przestrzeń do skupienia się na sobie, znalezienia spokoju i oczyszczenia umysłu, po to aby z radością i otwartością witać nowe doświadczenia w życiu.
Która praktyka jogi najlepiej sprawdzi się przy odpuszczaniu?
Joga Nida
Inaczej nazywana jogą snu to swego rodzaju relaksacja połączona z medytacją. Praktykę wykonuje się na leżąco. Choć może wydawać się łatwa, wcale taka nie jest. Joga Nidra bazuje na naszych emocjach. Uczy nas jak odpoczywać i odpuszczać- co często nie zawsze przychodzi łatwo.
Yin Joga
W yin jodze pracujemy na powięzi- to właśnie tam gromadzi się stres i napięcie powstałe na skutek kumulowania emocji. Długie trzymanie pozycji pozwala nam odnajdywać i pokonywać własne granice. Balansowanie na granicy komfortu dobrze odzwierciedla odpuszczanie tego co nie służy.
Powitania Słońca
Ciągły ruch przynosi świeżą energię, wzmocnienie i spokój umysłu. Wysiłek fizyczny świetnie wpływa na oczyszczanie emocji. Pomimo powtarzania tej samej serii każde z Powitań Słońca odczujesz inaczej.
Pranajama
Ćwiczenia oddechowe takie jak Oddech Ognia czy Nadi Shodhana doskonale dotlaniają mózg i równoważą stany emocjonalno-psychiczno-fizyczne dodając nam uczucia lekkości i oczyszczenia.
Tylko wtedy kiedy decydujesz się wyjść ze strefy komfortu i odpuścić będziesz w stanie przejąć kontrolę nad własnym życiem. Odpuszczenie pozwoli Ci uwolnić się od przeszłości i skupić się na nowych doświadczeniach – nawet jeśli na początku wydają się one trudne.
Powiązane wpisy
Jak czuć się dobrze samemu ze sobą?
Znasz to uczucie po sesji jogi pełne spokoju, harmonii i skupienia? Ten czas kiedy jesteś mocno połączony ze swoim wnętrzem?
Emocje. Jak joga uwalnia napięcie emocjonalne?
Emocje są podstawowym elementem naszej tożsamości, ale często nie potrafimy zrozumieć ich prawdziwego znaczenia i lekceważymy ich faktyczny...
Jak Pilates pomaga w menopauzie?
Aktywność fizyczna a menopauza Pilates to coś więcej niż tylko ćwiczenia, to kompleksowa metoda która pomaga zadbać zarówno o ciało, jak i o psychikę. Dzięki połączeniu precyzyjnych ruchów, koncentracji i świadomego oddechu, Pilates pozwala wzmocnić mięśnie poprawić elastyczność i osiągnąć wewnętrzną równowagę. Pilates skupia się na mięśniach głębokich które stabilizują ciało i wspierają kręgosłup. Dzięki […]