Olej z wiesiołka
Wiesiołek – znany również jako Evening Primrose to roślina o żółtych kwiatach, pochodząca z Ameryki Północnej. Z wiesiołka wytwarzany jest olej, który jest bogaty w kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz kwas tłuszczowy omega-6.
Dzięki właściwościom GLA i kwasu omega-6 olej z wiesiołka stosowany jest w leczeniu wielu schorzeń skórnych, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca. Ma on również właściwości uśmierzające ból i może pomóc załagodzić kobiece dolegliwości. Przyjrzyjmy się bliżej trzem z jego najważniejszych właściwości:
Poprawia stan skóry
Według badań z 2005 roku doustna suplementacja olejku z wiesiołka pomaga wygładzić skórę i poprawić jej elastyczność, jędrność oraz nawodnienie. Ponieważ skóra nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać GLA, naukowcy podpowiadają, że przyjmowanie wiesiołka pomaga zachować zdrowie skóry.
Łagodzi objawy PMS
Inne badanie sugeruje, że olejek z wiesiołka jest skuteczny w leczeniu objawów z PMS’a takich jak depresja, drażliwość i wzdęcia. GLA w organizmie przekształca się w prostaglandynę, która pomaga zapobiegać wywoływaniu PMS.
Zmniejsza uderzenia gorąca
Olejek pomaga zmniejszyć nasilenie uderzeń gorąca w trakcie menopauzy. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które przyjmowały 500 mg dziennie przez sześć tygodni, doświadczały rzadszych, mniej dotkliwych uderzeń gorąca.
Skutki uboczne
Olejek z wiesiołka wydaje się bezpiecznym suplementem, ale tak jak każdy inny może wywoływać reakcje alergiczne i powodować bóle brzucha, bóle głowy i biegunkę.
Powiązane wpisy
Żeńska Energia – jak obudzić w sobie prawdziwą kobietę?
Żeńska energia to coś więcej niż zbiór cech – to stan bycia, który płynie z nas, gdy jesteśmy w pełni zintegrowane z naszym wnętrzem. Choć często przywiązuje się większą wagę do energii męskiej, charakteryzującej się dynamiką i osiągnięciami, równowaga wymaga przestrzeni dla energii żeńskiej: delikatności, intuicji, empatii i tworzenia. W świecie, który nieustannie promuje efektywność […]
Czy praktyka jogi redukuje stres?
Znasz to uczucie po aktywności fizycznej? Przyspieszone krążenie krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze. Wzmocnienie mięśni stawów i masy kostnej. Czuć, że ciało pracuje. Praktyka jogi pomaga nam w rozluźnieniu napiętych mięśni oraz uwolnieniu zgromadzonego napięcia fizycznego w ciele. Podczas wykonywania asan poprawiasz nie tylko siłę ciała, ale również elastyczność, oraz ogólną sprawność fizyczną. […]
Czy koktajl może zastąpić posiłek?
Wszyscy chcemy dobrze wyglądać, dbać o siebie i… mieć lodówkę pełną pysznych, gotowych, dietetycznych posiłków. Niestety codzienne...