Co to jest spirulina? Zalety stosowania spiruliny

Spirulina to odmiana zielonych alg, która jest jednym z najpopularniejszych suplementów na świecie i jest zaliczana do tzw. „superfoodów”. Charakteryzuje się wysoką zawartością witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, ale także białka co sprawia, że jest idealnym uzupełnieniem diety bezmięsnej.

Mówi się, że Spirulina jest najstarszą formą życia na Ziemi, a wiele starożytnych diet poleca jej stosowanie w leczeniu zmęczenia oraz infekcji wirusowych. Aztekowie używali spiruliny do leczenia różnych chorób oraz do wzmacniania zdrowia, a współczesne badania potwierdzają wiele korzyści wynikających ze stosowania spiruliny.

Dba o serce

Badania wykazały, że stosowanie spiruliny może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu oraz wysokie trójglicerydy. Obniżony poziom cholesterolu pomaga w utrzymaniu drożności tętnic, przywracając lepsze krążenie krwi oraz właściwą pracę serca.

Niweluje alergie

Spirulina jest obiecująca w leczeniu alergicznego nieżytu nosa badania z 2009r. potwierdzają korzyści ze spożywania spiruliny w walce z alergiami, w tym zmniejszenie wydzieliny z nosa, kichanie i swędzenie.

Obniża poziom cukru

W badaniu z 2008 roku naukowcy odkryli, że suplementacja spiruliną pomogła zmniejszyć poziomu tłuszczu we krwi. Podczas badania uczestnicy przyjmowali 2 gramy spiruliny dziennie w postaci suplementu przez dwa miesiące, bez zmiany diety ani stylu życia. Pod koniec okresu badania uczestnicy zauważyli obniżenie poziomu cukru we krwi, cholesterolu i trójglicerydów.

Pobudza metabolizm

Spożywanie spiruliny pozytywnie wpływa na przemianę materii. Lepszy metabolizm sprawia, że mamy więcej energii oraz przyczynia się do spalania większych ilości kalorii, co może pomóc w utracie wagi.

Wspiera zdrowie psychiczne

Spirulina jako źródło tryptofanu – aminokwasu wspomagającego produkcję serotoniny, odgrywa ważną rolę w zdrowiu psychicznym.

Stosowanie spiruliny u osób cierpiących na depresję lub lęki pozwala utrzymać zdrowy poziom serotoniny przez co odgrywa ważną rolę we wspieraniu dobrego samopoczucia psychicznego.

Jak stosować spirulinę?

Spirulinę znajdziemy w formie proszku lub kapsułek. Proszek ma zielony kolor i delikatnie gorzki smak. Możemy go dodawać koktajli, owsianek, lub pić spirulinowe shoty 🙂

Jeśli nie lubisz gorzkiego smaku, ani zielono-niebieskiego jedzenia wybierz kapsułki, które zapewnią Ci tyle samo korzyści zdrowotnych.