Czy koktajl może zastąpić posiłek?
Wszyscy chcemy dobrze wyglądać, dbać o siebie i… mieć lodówkę pełną pysznych, gotowych, dietetycznych posiłków. Niestety codzienne gotowanie jest wymagające i zabiera sporo czasu.
Trzy pełnowartościowe posiłki dziennie brzmią wręcz nieosiągalnie dla osób pracujących. A gdyby tak zostać przy dwóch dużych posiłkach, a jeden z nich zastąpić pełnowartościowym koktajlem? Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić Ci czas, ale także pozytywnie wpłynie na Twoją sylwetkę.
Koktajl jest świetnym sposobem na zastąpienie posiłku, pod warunkiem, że zawiera odpowiednią ilość owoców, warzyw, białka i tłuszczy.
Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie możesz potrzebować więcej białka niż osoby o siedzącym trybie życia. Twoje mięśnie potrzebują białka, aby rosnąć i regenerować się po treningu. Zbyt niskie spożycie białka w codziennej diecie może prowadzić do utraty masy mięśniowej, wolniejszej regeneracji, a nawet zwolnienia metabolizmu.
Jak zamienić koktajl w pełnowartościowy posiłek?
1. Owoce i warzywa (węglowodany)

Wszyscy wiemy, że owoce i warzywa powinny być podstawą w diecie. Robiąc koktajlowy posiłek pamiętaj o dodaniu do niego odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Będą one działać jako złożone węglowodany w posiłku.
Wybierz 2 lub 3 z poniższej listy:
- Banan
- Owoce jagodowe (truskawki, jagody, jeżyny, maliny)
- Mango
- Ananas
- Brzoskwinie
- Kiwi
- Szpinak
- Jarmuż
- Seler
2. Białko
Każdy z naszych posiłków powinien zawierać około 20g białka. Pełnowartościowy koktajl z dodatkiem pysznej odżywki białkowej pozwoli Ci poczuć się sytym, a do tego poprawi funkcjonowanie Twojego organizmu.
Możesz użyć białka w proszku, albo zainspirować się poniższymi:
- 1 szklanka jogurtu greckiego = 20 gram
- 1 szklanka kefiru naturalnego = 10 gramów
- 3 łyżki nasion Chia = 9 gramów
- 1 łyżka masła orzechowego = 4 gramy
- 2 łyżki masła migdałowego = 7 gramów
- 1/4 szklanki płatków owsianych = 4 gramy
3. Tłuszcz

Zdrowe tłuszcze są bardzo ważne w codziennej diecie. Powinniśmy szczególnie pamiętać o nich tworząc nasz koktajlowy posiłek, ponieważ poprawiają wchłanianie składników odżywczych, wspierają układ hormonalny, wygląd skóry oraz metabolizm.
Poniżej kilka sugestii tłuszczów do koktajlu:
- Awokado
- Orzechy (orzeszki ziemne, orzechy nerkowca, migdały, orzechy włoskie)
- Nasiona (konopie, len, chia, dynia )
- Mleko Kokosowe
- Ghee
- Olej kokosowy
- Olej z nasion (len, konopie lub chia)
4. Baza płynna
Baza płynna czyli, składnik łączący wszystkie składniki
Twoją bazą może być:
- mleko
- woda
- napój roślinny (np. owsiany, kokosowy, migdałowy)
- kostki lodu
Koktajl może być pyszną, szybką i pełnowartościową opcją na posiłek, zwłaszcza kiedy dbamy o linię. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i potrzebujesz większej ilości kalorii dziennie, możesz wypić koktajl jako przekąskę między posiłkami.
Powiązane wpisy
Rodzaje herbat i ich właściwości
Wielkim krokiem weszliśmy w sezon jesienny. Pogoda za oknem nie zachęca nas już do picia zimnych lemoniad ani mrożonej herbaty. Kiedy za oknem...
Ashwagandha dobra na stres i PMS!
Ashwagandha to znana od wieków roślina adaptogenna, która ma właściwości łagodzące stres oraz wspiera radzenie sobie w trudnych sytuacjach...
Adaptogeny – uzdrawiające zioła na stres
Adaptogeny od tysięcy lat stosowane są w medycynie wschodniej, kultywując harmonię i równowagę psychiczną organizmu. Dzięki ich wyjątkowym...