Praktyka jogi podczas miesiączki

Praktykowanie jogi podczas miesiączki jest dość kontrowersyjnym tematem wśród joginek. Podczas kiedy niektóre z pań twierdzą, że absolutnie nie powinno się wykonywać żadnych asan podczas menstruacji, inne szczególnie zachęcają do praktyki w tym czasie. Co powinnaś robić? Słuchaj swojego ciała!

Każda kobieta powinna indywidualnie podchodzić do praktyki jogi, słuchając swojego ciała.

Cykl owulacyjny często odzwierciedla nasz stan psychiczny i fizyczny w danym miesiącu. Sytuacje stresowe i problemy w życiu codziennym dodatkowo oddziaływują na nasze samopoczucie. Praktyka jogi jest szczególnie ważna u kobiet ponieważ pomaga nam lepiej radzić sobie z zaburzeniami hormonalnymi zachodzącymi podczas cyklu menstruacyjnego.

Nie tylko asany i ruch fizyczny mają wpływ na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim nasz umysł i emocje. Wyciszenie się, medytacja i relaks są kluczowe aby zachować równowagę emocjonalną. Kiedy podczas miesiączki nie czujesz się dobrze znajdź czas żeby się wyciszyć, zajrzeć w głąb siebie i delikatnie rozciągnąć dolne partie ciała, po to aby uniknąć skurczy i bólów. 

Miesiączka nie musi być powodem do unikania praktyki, ale w tym czasie powinnyśmy szczególnie słuchać swoich potrzeb i praktykować jogę, która pozwoli nam poczuć się lepiej.

Poniżej przedstawiam kilka asan, które pozwolą Ci się odprężyć, rozluźnić i załagodzić ból brzucha podczas menstruacji.

  • Stwórz relaksującą atmosferę, zapal świece i włącz odprężającą muzykę.
  • Użyj wałka jogowego, poduszek lub zwiniętego koca
  • Pozostań w każdej pozycji minimum 2 minuty, oddychając powoli i świadomie, przenosząc strumień powietrza do okolicy miednicy i dolnych partii brzucha.

Jeżeli jednak decydujesz się na mocniejszą praktykę podczas menstruacji, postaraj się unikać pozycji odwróconych (stanie na głowie, rękach, świeca) oraz pozycji które mocno angażują i napinają mięśnie brzucha, oraz mocnych wygięć w tył. Wszystko po to, aby nie zaburzać przebiegu energii (prany) w tym czasie.

Dodatkowo, ale możliwie załagodzić dokuczliwe objawy podczas miesiączki i napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – około tygodnia przed miesiączką, warto szczególnie zadbać o zbilansowaną dietę, ruch fizyczny, unikać alkoholu oraz kofeiny.

25-minutowa sekwencja relaksująco- rozluźniająca pozwalająca odprężyć się podczas miesiączki: