Joga na biodra

Biodra odgrywają ogromną rolę nie tylko w naszym ciele fizycznym, ale także na poziomie emocjonalnym i energetycznym. Są odpowiedzialne za poruszanie się, ale również za zdrowie naszego kręgosłupa. Okolica bioder jest także powiązana z drugą czakrą – Svadhisthaną, która jest odpowiedzialna za kreatywność, emocjonalność i seksualność.

Na poziomie fizycznym, delikatne otwieranie i rozciąganie bioder angażuje około 20 mięśni, których elastyczność przekłada się na łatwość poruszania się i codzienne funkcjonowanie. Spięte biodra mogą obciążać plecy i przyczyniać się do przeciążeń kręgosłupa. Częste przebywanie w pozycji siedzącej oraz brak ruchu mogą powodować napięcia w biodrach oraz ciągnąć za sobą inne konsekwencje zdrowotne, zarówno fizyczne jak i emocjonalne.

„Tak to właśnie działa w jodze. Miejsca, w których napotykasz największy opór, są płaszczyznami, w których odnajdziesz największe wyzwolenie.”

Svadhisthana- czakra sakralna ulokowana jest w dolnej części pleców, w okolicy miednicy i bioder. Czakra ta jest odpowiedzialna za naszą seksualność, kreatywność, ruch oraz emocje. Wszystkie odczuwane napięcia w tej okolicy mogą przyczyniać się do powstawania blokad i dysfunkcji drugiej czakry, co może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych związanych z uzależnieniami, depresją, frustracją czy zburzeniami emocjonalnymi.

Oprócz korzyści płynących z poprawy zakresu ruchu oraz łagodzenia bólu pleców, otwieranie i rozciąganie bioder może spowodować uwolnienie energetyczne w naszym ciele. Na poziomie mentalno-emocjonalnym uważa się, że biodra przechowują emocje i wspomnienia.

Wykonywanie asan skupiających się na otwieraniu bioder tworzy w ciele przestrzeń. Nie tylko w ciele fizycznym, ale również w codziennym funkcjonowaniu. Rozluźnione biodra i zrównoważona czakra sakralna pozwalają nam czuć się lepiej w swojej seksualności, poprawiają kreatywność oraz pozwalają nam być bardziej otwartym na nowe wyzwania i możliwości.

Asany otwierające biodra

Pracując nad otwieraniem bioder ważne jest, żeby wszystkie pozycje wykonywać ostrożnie, słuchając swojego ciała i nie napinać mięśni. Trwając dłużej w każdej z pozycji, dając sobie czas na puszczenie emocjonalnych blokad.

Poniżej przedstawiam serię asan które pozwolą Ci rozluźnić mięśnie i blokady w okolicy bioder.

  • W każdej z asan zostań na 3-5 minut. Oddychając swobodnie.

Biodra i okolica drugiej czakry to miejsce odpowiedzialne na gromadzenie uczuć, emocji, przyjemności. W dużej mierze wpływa na naszą intymności i kreatywność. Zbalansowana czakra sakralna pozwala na doświadczaniu naszego życia w pełni poprzez uczucia i doznania.

30-minutowa sekwencja rozciągająca biodra: