Balanse na rękach: Bakasana

Wzmacnianie ciała jest częścią praktyki jogi. O ile w Hatha jodze wzmacnianie ciała jest łagodniejsze, o tyle w Vinyasie dużo pozycji wymaga silnych ramion. Siła jest częścią naszego ja. Dodaje nam pewności siebie, energii i motywacji.

W jodze nie chodzi o to, żeby wbrew sobie wykonywać trudne asany. Nie będziemy od razu silni, ani nie zbudujemy od razu wewnętrznej energii. Praktyka jogi jest procesem. Długim, ale stabilnym i całkowicie świadomym procesem poznawania siebie i w pełni wykorzystywania swojego potencjału.

Tak jak w życiu, w jodze chodzi o stawianie sobie wyzwań, pokonywanie swoich słabości. Nigdy nie staniemy się lepsi jeśli nie wyjdziemy po za granice swojego komfortu. Pozycje wzmacniające, które wymagają użycia siły fizycznej dodają energii, pozwalają nam pokonać lęki oraz wzmacniają nasze ja.

Korzyści płynące z balansów na rękach:

Wzmacniają i kształtują sylwetkę

Balanse na rękach angażują nie tylko ramiona, ale także mięśnie brzucha, i plecy.

Równoważą ciało, umysł i duszę

Równowagę osiąga się poprzez świadomość ciała, koncentrację oraz podejmowanie wyzwań.

Dodają energii witalnej

Balanse na rękach wymagają dużo energii, skupienia i oddechu. To połączenie energii z oddechem zwiększa przepływ krwi do mózgu i rewitalizuje organizm.

Dodają pewności siebie

Wiara w siebie, oraz pokonywanie swoich słabości poprawia nasze samopoczucie, zwiększa poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie.

Bakasana - pozycja kruka

Jedna z charakterystycznych, często pierwszych pozycji balansu na rękach w naszej praktyce. Wykonanie kruka może być jedną z przełomowych asan w naszej praktyce. Jest to wymagająca pozycja, budująca w nas siłę, pewność siebie oraz wprowadzająca równowagę i balans w ciele i umyśle.

Osiągnięcie pozycji nie jest zbyt wymagające, ale prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie asany i tak jak w każdej innej- znalezienie w niej swego rodzaju komfortu oraz świadomości.

Jak przygotować ciało do pozycji kruka?

Przed każdą próbą wykonania Bakasany powinniśmy wzmocnić mięśnie brzucha i ramiona, rozciągnąć mięśnie lędźwiowo-biodrowe, oraz uelastycznić i rozgrzać nadgarstki.

Poniżej przedstawiam pozycje, które pozwolą Ci prawidłowo rozgrzać i wzmocnić ciało oraz przygotują Cię do wykonania pozycji Bakasany.

 • Pierwsze 4 pozycje wykonaj 2 razy – utrzymując każdą pozycję przez 1 minutę.
 • Ostatnią pozycję powtórz po 5 razy na każdą stronę – wdech góra – wydech na stronę.

Jak prawidłowo wykonać pozycję kruka?

 1. Zacznij w przysiadzie, z dłońmi dociśniętymi z maty.
 2. Podnieś pośladki i umieść kolana na tricepsach (mocno dociskając kolanami do tyłów ramion).
 3. Przenieś ciężar ciała na dłonie, skieruj Drishti (wzrok) ok. 30cm w przód:
  • zaangażuj ramiona (lekko okrągłe górne plecy)
  • napnij mięśnie brzucha (zasysając pępek do środka)
 4. Lekko zginając łokcie, przenieś ciężar ciała na dłonie i ramiona. Stopy point (zaangażowane – wysoko na palcach), powoli spróbuj oderwać jedną stopę od maty i zatrzymaj w górze, następnie zmień nogi.
 5. Pamiętając o angażowaniu RAMION, BRZUCHA oraz trzymaniu wzroku ok. 30cm przed nami, spróbuj oderwać obie nogi.

Staraj się nie myśleć o nacisku kolan na ramiona 😉

Przeciwwskazania do wykonywania pozycji:

 • Urazy pleców i ramion
 • Zespół cieśni nadgarstka
 • Ciąża

Pełna sekwencja przygotowująca do pozycji kruka: