Olej z wiesiołka

Wiesiołek – znany również jako Evening Primrose to roślina o żółtych kwiatach, pochodząca z Ameryki Północnej. Z wiesiołka wytwarzany jest olej, który jest bogaty w kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz kwas tłuszczowy omega-6.

Dzięki właściwościom GLA i kwasu omega-6 olej z wiesiołka stosowany jest w leczeniu wielu schorzeń skórnych, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca. Ma on również właściwości uśmierzające ból i może pomóc załagodzić kobiece dolegliwości. Przyjrzyjmy się bliżej trzem z jego najważniejszych właściwości:

Poprawia stan skóry

Według badań z 2005 roku doustna suplementacja olejku z wiesiołka pomaga wygładzić skórę i poprawić jej elastyczność, jędrność oraz nawodnienie. Ponieważ skóra nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać GLA, naukowcy podpowiadają, że przyjmowanie wiesiołka pomaga zachować zdrowie skóry.

Łagodzi objawy PMS

Inne badanie sugeruje, że olejek z wiesiołka jest skuteczny w leczeniu objawów z PMS’a takich jak depresja, drażliwość i wzdęcia. GLA w organizmie przekształca się w prostaglandynę, która pomaga zapobiegać wywoływaniu PMS.

Zmniejsza uderzenia gorąca

Olejek pomaga zmniejszyć nasilenie uderzeń gorąca w trakcie menopauzy. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które przyjmowały 500 mg dziennie przez sześć tygodni, doświadczały rzadszych, mniej dotkliwych  uderzeń gorąca.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Skutki uboczne

Olejek z wiesiołka wydaje się bezpiecznym suplementem, ale tak jak każdy inny może wywoływać reakcje alergiczne i powodować bóle brzucha, bóle głowy i biegunkę.