Wygięcia do tyłu: Urdhva Dhanurasana
W jodze często słyszymy powiedzenie: ‚Jesteś tak młody jak elastyczny jest Twój kręgosłup’. To prawda, im bardziej elastyczny kręgosłup tym zdrowszy. W życiu codziennym przeważnie zginamy się do przodu, czasami na boki, ale nigdy w tył, dlatego pozycje z wygięciami w tył często budzą w nas niepokój i lęki. Osoby początkujące często boją się, że kręgosłup „pęknie” kiedy wygniemy się w tył. Do tego blokady na poziomie psychicznym często ograniczają nasze zaufanie do swojego ciała. Głównym celem wygięć w tył jest pogłębienie oddechu oraz pobudzenie energii.
Przy skłonności do garbienia się wygięcia w tył mogą wydawać się niezdrowe i nieosiagalne, jednak wykonane prawidłowo, po odpowiedniej rozgrzewce pozycje wygięć do tyłu niosą ze sobą wiele korzyści zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym.
Korzyści płynące z wygięć do tyłu:
Korzyści fizyczne
Wygięcia w tył świetnie rozciągają i wzmacniają mięśnie pleców, ale także mięśnie czworogłowe, psoasy, brzuch, barki, ramiona i klatkę piersiową. Wygięcia w tył zwiększają mobilność kręgosłupa, co wpływa na naszą postawę oraz zdrowie całego kręgosłupa.
Korzyści psychiczne
Praktykując jogę pewnie słyszałeś, że wygięcia w tył otwierają serce. To prawda! Wygięcia w tył świetnie rozciągają przód ciała oraz otwierają klatkę piersiową i serce. Stwierdzenie otwieranie serca wcale nie jest metaforą. W okolicy serca znajduje się Anahata czakra- odpowiedzialna za nasze emocje, relacje oraz otwartość. Wyginając się do tyłu ‚otwieramy’ klatkę piersiową i pobudzamy energię czakry serca, co pozwala uwolnić nagromadzone emocje takie jak frustracja, złość czy strach, oraz pobudzić współczucie, otwartość, akceptację i miłość.
Jak bezpiecznie wykonywać pozycje wygięć do tyłu?
Wygięcia w tył można praktykować na wszystkich poziomach doświadczenia jogi, o ile robimy to świadomie i dostosowujemy praktykę do możliwości swojego ciała.
Rozgrzewka
Przed przejściem do bardziej zaawansowanych wygięć powinniśmy zacząć od rozgrzania partii mięśni które są zaangażowane w bardziej zaawansowane wygięcia kręgosłupa. Rozpocznij od łagodnej rozgrzewki kręgosłupa, po czym zacznij bardziej rozciągać i wzmacniać mięśnie grzbietu, ale także okolice bioder, nóg i ramion.
Pamiętaj o angażowaniu mięśni
Przy wygięciach do tyłu bez odpowiedniego zaangażowania mięśni możemy osłabić kręgosłup. Przechodząc do wygięć w tył, pamiętaj o angażowaniu mięśni wewnętrznych ud, poprzecznych brzucha oraz o wydłużaniu kręgosłupa i odpowiednim ułożeniu miednicy.
Neutralizuj
Po wykonaniu mocnych wygięć w tył przyjmij neutralną pozycję. Kładąc się na plecach lub siadając w pozycji Virasany, pozwolisz kręgom wrócić do neutralnej formy i dać im chwilę wytchnienia.
UrdhVa Dhanurasana
Pozycja Koła jest jedną z bardziej kultowych asan, która świetnie angażuje całe ciało fizyczne oraz wszystkie siedem czakr. Wykonywanie jej dodaje nam energii, ale także przywraca harmonię i równowagę psychiczną.
Pozycja Koła jest zaawansowaną pozycją, często zbyt wymagającą na początku naszej praktyki. Kiedy praktykujesz jogę od dłuższego czasu i czujesz się gotowy do przystąpienia do pozycji Koła uczucie po wykonaniu jej na pewno da Ci wiele satysfakcji, przywróci pewność siebie oraz uczucie harmonii i jedności z całym ciałem.
Jak przygotować ciało do pozycji Koła?
Przed wykonaniem tej wymagającej pozycji powinniśmy wzmocnić mięśnie grzbietu i ramion, rozciągnąć mięśnie lędźwiowo- biodrowe, oraz uelastycznić obręcz barkową i klatkę piersiową. Poniżej przedstawiam pozycje które pozwolą Ci prawidłowo rozgrzać i wzmocnić ciało oraz przygotują Cię do wykonania Urdhva Dhanurasany.
- Każdą z pozycji wykonaj 2 razy.
- Za pierwszym podejściem utrzymaj pozycję przez 5 oddechów, za drugim zostań na 10 oddechów.
- Zatrzymaj się między pozycjami w neutralnej pozycji (pozycja dziecka, lub pies z głową w dół).
Jak prawidłowo wykonać pozycję Koła?
- Połóż się na plecach. Ustaw stopy na szerokość bioder, kostki stóp w linii z kolanami.
- Ustaw dłonie pod barkami, kierując palce dłoni w stronę stóp, a łokcie w górę.
- Aktywnie dociśnij stopy do maty oraz zaangażuj mięśnie wewnętrzne ud, skośne brzucha i pośladki. Na WDECHU podnieś miednicę w górę. Zostań na jeden oddech.
- Ustaw łokcie w linii z nadgarstkami, trzymając je blisko centrum. Aktywnie dociśnij dłonie do podłogi i na WDECHU unieś łopatki i oprzyj czubek głowy na macie. Zostań na jeden oddech.
- Angażując wewnętrzne uda, pośladki, brzuch i ramiona na WDECHU odepchnij się dłońmi od maty próbując wyprostować łokcie.
(Możesz przejść na palce stóp, wydłużając ciało.) - Utrzymaj pozycje 5-10 oddechów., trzymając całe ciało zaangażowane a głowę utrzymując w neutralnej, wygodniej pozycji.
- Wychodząc z pozycji oprzyj czubek głowy na macie, po czym skieruj brodę do klatki piersiowej i ostrożnie połóż się z powrotem na macie.
Przeciwwskazania do wykonywania pozycji:
- Urazy pleców i barków
- Zespół cieśni nadgarstka
- Problemy sercowe
- Wysokie lub niskie ciśnienie krwi
Wygięcia w tył powinny być praktykowane na każdych zajęciach jogi, zawsze po odpowiedniej rozgrzewce. Pamiętaj, aby wszystkie asany wykonywać świadomie, słuchając swojego ciała. Nigdy nie próbuj na siłę trwać w pozycji która sprawia Ci dyskomfort czy ból.
Pełna sekwencja przygotowująca do pozycji Koła:
Powiązane wpisy
Joga dla początkujących. Podstawowe pozycje jogi.
Myślisz o rozpoczęciu praktyki jogi, ale zupełnie nie wiesz czego się spodziewać? Co zrobić, aby zajęcia jogi mogą być ekscytujące?
Praktyka jogi podczas miesiączki
Praktykowanie jogi podczas miesiączki jest dość kontrowersyjnym tematem wśród joginek. Podczas kiedy niektóre z pań twierdzą, że...
Proste ćwiczenia wzmacniające nogi.
Często na jodze słyszę od praktykujących, że mają słabe ręce… Zakładam, że to wszystko dlatego, że na rękach robimy trzymamy długo pozycję Psa Z Głową Do Góry, albo Deskę. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma słabe nogi, że pozycje równoważne takie jak Drzewo, Wojownik 3 czy Tancerz wymagają siły w […]