Jak zacząć trenować jogę? Poradnik dla początkujących.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Joga to uniwersalny zestaw ćwiczeń, które może wykonywać każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności
fizycznej. Ważne jest, żeby odpowiednio dopasować pozycje do własnych możliwości. Chcesz zacząć uprawiać
jogę? Sprawdź jak zrobić pierwszy krok.

Zacznij od podstawowego kursu jogi

 

Polecanym sposobem na rozpoczęcie uprawiania jogi jest zapisanie się na kurs podstawowy. Dzięki temu poznasz wszystkie podstawowe pozycje jogi pod fachowym okiem nauczyciela. To ważne, ponieważ początkujący uczestnicy kursów jogi mogą liczyć na wsparcie instruktora. Nauczyciel dokładnie obserwuje swoich uczniów i na bieżąco koryguje wszelkie ich błędy w trakcie wykonywania poszczególnych asan.
Gdy nauczymy się podstawowych sekwencji jogi i opanujemy prawidłowe zasady „pozycji góry” (tadasana),
„pozycji dziecka” (balasana), czy „psa z głową w dół” (adho mukha svanasana), możemy ćwiczyć samodzielnie w domu, a także, stopniowo i powoli, we własnym tempie, wchodzić na wyższe poziomy zaawansowania praktyki.

 

Pamiętaj o akcesoriach dla początkujących

 

Początkującym adeptom jogi bardzo przydają się dodatkowe akcesoria. Oczywiście podstawą jest mata i wygodny, swobodny strój, ale nie zapominajmy o innych praktycznych narzędziach, które ułatwią wykonywanie asan.

Specjalne kostki pomogą podeprzeć się dłońmi, gdy jesteśmy za mało rozciągnięci, żeby dosięgnąć podłoża w trakcie skłonów. Z kolei taśmy do ćwiczeń sprawią, że wszelkie pozycje rozciągające będzie nam znacznie prościej wykonać, a ponadto ryzyko urazu będzie znacznie mniejsze. Specjalistyczne taśmy świetnie sprawdzą się w rozciąganiu tyłów nóg np. w pozycji supta padangusthasana. Taśmy nadają się także do wykonywania asan w parach, w trakcie których jedna osoba, przy pomocy taśm, pomaga swojemu partnerowi rozciągnąć daną partię ciała. Dzięki zastosowaniu taśm ćwiczenia jogi są bezpieczne i komfortowe.

Ćwicz jogę codziennie rano

 

Wielu instruktorów jogi mówi, że lepiej jest ćwiczyć  jogę 10 minut dziennie, ale codziennie niż dwie godziny raz w tygodniu. Poranne, kilku- lub kilkunastominutowe ćwiczenia jogi, to świetny sposób dla początkujących adeptów jogi. Sekwencje prostych pozycji wykonywane każdego dnia pozwalają na elastyczne rozciąganie i wzmacnianie mięśni. Ponadto pomagają się rozbudzić oraz wprawiają w dobry nastrój na cały dzień. Prosta sekwencja „powitanie słońca” (surya namaskar) będzie z pewnością dobrym wyborem.

 

 

Zrelaksuj się przed snem dzięki łagodnym pozycjom jogi wieczorem

 

Łagodny charakter praktyki wieczornej sprawia, że jest to świetna forma dla początkujących. Wieczorne sesje jogi mają szczególne znaczenie terapeutyczne. Pozwalają rozluźnić napięcia w mięśniach, zrelaksować się po całym dniu i wyciszyć. Pozycje jogi wykonywane bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek ułatwiają zasypianie, a ponadto sprawiają, że sen jest głębszy i trwalszy. W ćwiczeniach jogi wieczorem warto sięgać po dodatkowe akcesoria, takie jak wałki, elastyczne taśmy, koce, poduszki medytacyjne lub opaski na oczy. Narzędzia te są niezwykle pomocne w wykonywaniu relaksujących ćwiczeń, a także sprzyjają medytacji, która często jest nieodłączną częścią wieczornych sesji jogi. Podsumowując, jeśli chcesz rozpocząć praktykę jogi, zapisz się na kurs dla początkujących. Gdy opanujesz podstawowe pozycje jogi, zadbaj o regularność praktyki. Korzystaj z dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają wykonywanie asan, a najważniejsze – ćwicz codziennie.