Joga dla początkujących. Podstawowe pozycje jogi.

Myślisz o rozpoczęciu praktyki jogi, ale zupełnie nie wiesz czego się spodziewać? 

Pierwsze zajęcia jogi mogą być ekscytujące, ale także przytłaczające. Wprowadzanie ciała w nowe dla niego kształty, które opisywane są często nazwami zwierząt i przyrody może być dziwne, zwłaszcza na początku.

Wybrałam dla Ciebie kilka podstawowych pozycji jogi, które z pewnością znajdą się na pierwszych zajęciach jogi. Zapoznaj się z nimi, a na pewno poczujesz się pewniej kiedy pierwszy raz usłyszysz: ‚przejdź do pozycji psa z głową do góry’ 

Tadasana – pozycja góry

Tadasana (Pozycja Góry): Stań prosto na macie z nogami razem lub lekko rozstawionymi. Równomiernie rozłóż wagę ciała na stopach, wyciągnij kręgosłup do góry, opuść ramiona i skup się na równomiernym oddechu.

Balasana – pozycja dziecka

Balasana (Pozycja Dziecka): Siądź na piętach, połóż czoło na macie i wyciągnij ramiona do przodu wzdłuż uszu. Ta pozycja relaksuje plecy i ramiona. Możesz przejść do pozycji dziecka zawsze, kiedy czujesz że tempo zajęć jest dla Ciebie zbyt wymagające.

Adho Mukha Svanasana – pies z głową do dołu

Adho Mukha Svanasana (Pozycja Psa z głową w Dół): Zacznij w klęku podpartym,, następnie, wypchnij biodra do góry i rozkładając szeroko palce dłoni. Staraj się utrzymać proste plecy i wydłuż kręgosłup. Pięty dążą do podłogi, ale nie muszą do niej dosięgać. W razie potrzeby zegnij kolana.

Uttanasana – skłon w przód

Uttanasana (Skłon w Przód): Stój prosto, wyprostuj kręgosłup, a następnie zegnij się w pasie, schylając się do przodu, starając się dotknąć podłogi lub chwytając za kostki. Pozycja ta rozciąga mięśnie pleców i nogi. W razie potrzeby utrzymaj zgięte kolana.

Bhujangasana – pozycja Kobry

Bhujangasana (Pozycja Kobry): Leżąc na brzuchu, połóż dłonie pod barkami i delikatnie unieś tułów, wyginając górne partie kręgosłupa. Tą pozycja otwiera klatkę piersiową oraz wzmacnia plecy.

Sukhasana – pozycja siedząca

Sukhasana (Prosta Pozycja Siedząca): Usiądź na macie i skrzyżuj nogi w kolanach. Możesz położyć dłonie na kolanach lub na udach.

Savasana – pozycja martwego ciała

Savasana (Pozycja Martwego Ciała): Po zakończeniu praktyki połóż się na plecach, rozłóż nogi i ręce swobodnie na boki, zamknij oczy i zrelaksuj się. To pozycja relaksacyjna, która pomaga zakończyć praktykę w spokoju i relaksie.

Pamiętaj, że kluczowym elementem praktyki jogi jest świadomość oddechu i słuchanie swojego ciała. Zawsze słuchaj sygnałów, jakie wysyła Ci twoje ciało i nie przeciążaj się. Każdy nauczyciel prowadzący powinien dać Ci przestrzeń na eksplorowanie swojego ciała, jego możliwości i granic.

Ważne jest to żeby podejść do pierwszych zajęć bez oczekiwań. Każdy interpretuje zajęcia inaczej, więc czasami sprawozdanie koleżanki może być zupełnie odmienne od tego co Ty doświadczysz.

Nie porównuj się do innych. Pamiętaj, że każdy ma swój własny rytm i tempo postępów w jogowej praktyce. Nie porównuj się do innych uczestników zajęć. Skup się na własnym doświadczeniu.