Wiosenne oczyszczanie. Detox dla ciała i duszy

Poczułeś już wiosenny wietrzyk lekkości i odrodzenia? W dosłownym tego sowa znaczeniu. Po wielu miesiącach zimy ziemia odradza się na nowo, a my wraz z nią budzimy do życia. Czasami ten przejściowy czas może wydawać się trudny. Zaczyna nam brakować letniej energii, którą użytkowaliśmy przez całą zimę i zamiast czuć się pełnymi energii czujemy się przemęczeni. Ten właśnie czas jest dobrym momentem na oczyszczanie. Oczyszczenie nie tylko naszego ciała, ale również naszego umysłu.

Detox

Zarówno na poziomie energetycznym i fizycznym wiosna to idealny czas na oczyszczenie. Czas zmian, motywacji i próbowania nowych rzeczy. Detox to nie jednodniowa ani tygodniowa głodówka. Detox to wyeliminowanie z diety substancji szkodliwych dla naszego organizmu. Po za tzw. dietą oczyszczającą, detox powinien także dotyczyć oczyszczania naszego umysłu z toksycznych myśli i nawyków.

Najnowsze badania wykazują, że skuteczna detoksykacja nie musi obejmować drastycznych diet ani głodówek. Skuteczne oczyszczanie to wyeliminowanie szkodliwych substancji z organizmu.

Istnieje wiele diet detoksyfikujących, na 3 dni, tydzień czy miesiąc. Nie będę pisać o szczegółowej diecie, ani o głodówkach, ale dam Ci wskazówki, które pozwolą Ci na stworzenie swojego detoxu i świadome oczyszczenie organizmu. Chcąc oczyścić organizm zastosuj się do poniższych punktów:

Dieta

Dieta jest bardzo ważna w funkcjonowaniu naszego organizmu. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządów oraz za zdrowie skóry, kości i stawów.

Photo by Toni Cuenca on Pexels.com

Wyeliminuj:

 • alkohol,
 • kofeinę (herbata, kawa, napoje gazowane itp.),
 • nabiał,
 • pszenicę,
 • czerwone mięso i wędliny,
 • gotowe dania instant,
 • przetworzone jedzenie i przekąski,
 • cukier,
 • sól.

Jedz:

 • dużo świeżych owoców i warzyw,
 • świeże, domowe zupy,
 • sałatki,
 • świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne,
 • białko (drób, ryby i jaja z ekologicznych ferm),
 • nasiona i orzechy (chia, słonecznik, migdały, orzechy brazylijskie, itp.),
 • pij dużo wody – najlepiej ciepłej (conajmniej 1,5l).

Ciało

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dbanie o ciało jest niezwykle ważne. Kiedy chodzi o oczyszczanie chcemy nie tylko oczyścić nasze narządy, ale także nasze ciało na poziomie fizycznym.

Photo by Li Sun on Pexels.com

Ćwicz regularnie

Joga, spacer, biegnie, treningi wzmacniające, pływanie. Każdego dnia staraj się wykonywać jakaś formę ćwiczeń, odpowiednią do Twojego nastroju 🙂

Stosuj naturalne peelingi i maseczki oczyszczające

Raz w tygodniu oczyszczaj skórę, może to być peeling z kawy i oleju kokosowego, lub inne, ważne, żeby były pochodzenia naturalnego.

Szczotkuj skórę i włosy

Codziennie przez pięć minut przed kąpielą zafunduj sobie zabieg poprawiający ukrwienie skóry ciała i głowy.

Czyść język

Codziennie. Tak jak zęby, szczoteczką, lub skrobaczką do języka.

Umysł

Nasz umysł jest mocno powiązany z ciałem. Nie wystarczy oczyszczenie ciała tylko na poziomie fizjologicznym i fizycznym, powinniśmy się skupić również na umyśle.

Photo by Prasanth Inturi on Pexels.com

Oddychaj

Oddychamy cały czas, ale płytko. Kiedy tylko masz wolną chwilę, skup się na oddechu i kiedy tylko możesz staraj się wziąć minimum 5 pełnych, głębokich, dotleniających oddechów. A najlepiej przeznacz 10 minut dziennie na ćwiczenia oddechowe.

Medytuj

Rano i/ lub wieczorem znajdź conajmniej 10 minut, aby usiąść w ciszy (lub ze spokojną muzyką w tle) starając się wyłączyć ze swojej codzienności, oderwać się od obowiązków, powinności i po prostu skup się na byciu tu i teraz.

Nie oglądaj telewizji i odłóż telefon

Zamiast tego słuchaj relaksującej, spokojnej muzyki, czytaj książki. Zaangażuj się w projekty domowe, np. sadzenie kwiatków, wiosenne aranżacje domu, sprzątanie.

Od Ciebie zależy jak długo będzie trwał Twój detox. Na początek spróbuj wytrzymać 3 dni i zobacz jak się czujesz. Pamiętaj, że do tego typu detoxu możesz zawsze wrócić. Jest on całkowicie bezpieczny i dobry dla Twojego organizmu.