Jak przerwać nawyk lenistwa?

Nie ma na świecie nic co przychodzi do nas bez wysiłku. Pieniądze nie rosną na drzewach, jedzenie nie gotuje się samo, a kariera nie puka do naszych drzwi. Oczywiście czasem zdarza się, że pomaga nam szczęście, ale nie zawsze możemy na nie liczyć.

Wszystko zaczyna się od twojego nastawienia, od małych rzeczy, które robisz w życiu. Proste czynności, takie jak pranie, zmywanie naczyń lub wyprowadzanie psa, są bardzo ważne. Pomagają nam żyć bardziej świadomie i doceniać nasze życie.

Nie zostawiaj naczyń na później, nie odkładaj treningów, a co najważniejsze, nie oczekuj, że inni zrobią coś za Ciebie. Życie w bałaganie i chaosie źle wpływa na nasz nastrój i rozprasza. To samo z odkładaniem ważnych rzeczy na później. Ważne rzeczy zawsze mają pierwszeństwo 🙂

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Jak przestać odkładać rzeczy na później i być bardziej produktywnym?

Po pierwsze nie oczekuj, że inni zrobią coś za Ciebie. Oczywiście możesz prosić innych o pomoc, ale to Ty kierujesz swoim życiem. Po drugie, pamiętaj, że czas leci szybciej kiedy odkładamy rzeczy na póżniej.

Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą Ci być bardziej produktywnym i dodają Ci energii każdego dnia, żebyś mógł cieszyć się każdą chwilą swojego życia!

"To Do" listy

Mój numer jeden. Tworzenie listy rzeczy do zrobienia to świetny sposób na zmotywowanie się do działania, a także pamiętanie o nich. Raz w tygodniu spisz listę rzeczy które chcesz zrobić w danym tygodniu. Możesz mieć dwie listy – jedną dla obowiązków w pracy, a drugą do swoich codziennych wyzwań. Możesz mieć większe listy na miesiąc lub rok, ale pamiętaj, że to małe rzeczy są ważne w kreowaniu dobrych nawyków.

Przestań marnować czas na media

Oglądanie telewizji i wpatrywanie się w telefon często zmienia się w godziny bezproduktywności. Zredukuj czas spędzany na telefonie oraz oglądanie tv i wykorzystaj go na coś produktywnego. Jeśli ciężko Ci obejść się bez telefonu znaczy, że jesteś mocno od niego uzależniony i tym bardziej powinieneś częściej odkładać go na bok (na początek spróbuj raz dziennie na godzinę schować telefon).

Photo by Kerde Severin on Pexels.com

Wysypiaj się

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dodaje nam siły i energii oraz pozwala lepiej skupiać się w ciągu dnia. Kładź się spać o przyzwoitej porze, aby rano obudzić się zregenerowanym i wypoczętym. Staraj się spać 8-9 godz. dziennie, a rano wstawaj od razu po pierwszym sygnale budzika.

Jedz mądrze

Jedzenie mocno wpływa na naszą energię i chęć do działania. Mając wiele obowiązków każdego dnia ciężko jest nam znaleźć czas na zdrowe jedzenie. Dlatego jeśli nie masz czasu gotować w ciągu dnia, rób to z wyprzedzeniem. Zacznij planować i przygotowywać zdrowe posiłki, które dodają Ci siły i energii na cały dzień.

Photo by Jane D. on Pexels.com

Ruszaj się

Ruch fizyczny podnosi poziom energii i zwiększa naszą produktywność. Nawet niski poziom aktywności fizycznej ma wpływ na poziom energii. Warto także pamiętać o różnorodności treningów. Choć sama jestem wierna praktyce jogi to wiem, że sama joga nie da nam wszystkiego, a intensywna praktyka może nam zaszkodzić. W trosce o swoje ciało warto dodatkowo do jogi wprowadzić trening siłowy i cardio.

Wszyscy czasami mamy gorszy dzień i nie mamy ochoty ani motywacji do działania. To zupełnie normalne, ale jeśli od dłuższego czasu czujesz się leniwy i ospały warto pozbyć się starych nawyków i wprowadzić pewne zmiany. Małymi krokami zastosuj powyższe porady, ustal swoje priorytety i z uśmiechem i energią witaj każdy nowy dzień!

Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą, która kieruje Twoim życiem. Sięgając po swoje marzenie nie licz na innych, tylko na siebie.