Jak odnaleźć balans w życiu?

Utrzymanie zdrowej równowagi w życiu jest niezbędne. Balans daje nam szczęście, dobre samopoczucie i uczucie spełnienia. Pozwala mieć kontrolę nad różnymi aspektami życia, sprawiając, że czujemy się spokojni, ugruntowani, trzeźwi i zmotywowani.

W czasach w których żyjemy, gdzie powiedzenie „ Dzięki Bogu jest piątek!” staje się mottem większości ludzi ważne jest zauważenie, że życie wcale nie jest podzielone na prace i życie. Życie ma wiele aspektów, a Twoja praca jest jednym a nich. Ważne jest aby zaakceptować i polubić swoją pracę. Jeżeli szczerze nie lubisz tego co robisz w pracy, warto pomyśleć o znalezieniu czegoś co przyniesie Ci radość, satysfakcję i pozwoli przywrócić balans w życiu.

Jak odnaleźć równowagę w życiu?

Ważne w znalezieniu równowagi w życiu jest zrozumienie jego podziału na elementy wewnętrzne i zewnętrzne, oraz wyważenie ich.

Wewnętrzne

  • Umysł: Stawianie sobie intelektualnych wyzwań, ale jednocześnie znajdowanie czasu na odpoczynek umysłu.
  • Serce: Dawanie, ale również otrzymywanie miłości.
  • Zdrowie: Zdrowa zrównoważona dieta, aktywność fizyczna, ale też odpoczynek i chwile na przyjemności.

Zewnętrzne

  • Praca: Dążenie do celów, ale jednocześnie czerpanie radości z samej pracy.
  • Społeczeństwo: Spełnianie pragnień społecznych vs. znajdowanie czasu dla siebie.
  • Rodzina: Wypełnianie rodzinnych obowiązków, ale jednocześnie utrzymywanie zdrowych granic.
  • Zabawa: Znalezienie czasu na robienie rzeczy które lubisz, ale nie przesadzanie z przyjemnościami.

Jak zrównoważyć poszczególne elementy życia?

Jeśli czujesz, ze ciężko Ci znaleźć równowagę w którymś z powyższych elementów, może to oznaczać, że wyrobione przez lata złe nawyki oraz blokady ograniczają Twój potencjał. Poniższe kroki mogą pomóc Ci pozbyć się blokad oraz stworzyć nowe nawyki które pozwolą Ci wprowadzić równowagę do życia.

Poznaj siebie

Poświęć czas, aby przyjrzeć się swojemu życiu, stanowi umysłu i temu, jak się czujesz.
Usiądź i przez chwilę obserwuj co dzieje się w Twojej głowie, obserwuj swoje myśli i emocje.
Bądź ze sobą szczery i zwróć uwagę na obszary życia, które zaniedbujesz.

Zwróć uwagę, czy skłaniasz się bardziej do wewnątrz czy do zewnętrz umysłu oraz zaobserwuj czy w wymienionych kategoriach są obszary, które chciałbyś zrównoważyć.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Dowiedz się, nad czym musisz popracować

Kiedy dowiesz się czego Ci brakuje, czego masz za dużo, a co wymaga poprawy, zrób listę rzeczy, które sprawiają, że nie jesteś w stanie utrzymać równowagi w życiu. Czy zbyt łatwo ulegasz innym, jesteś nerwowy, zabiegany, rozproszony, zły? Prześledź ostatni tydzień i zobacz co stało Ci na przeszkodzie do równowagi życiowej. Co powinieneś wyeliminować, a co dodać aby utrzymać balans.

Dopóki nie poznasz swoich słabości nie będziesz w stanie z nimi pracować.

Czy potrafisz określić, co utrudnia trzymanie się celu? (Na przykład: „Jeszcze jeden cukierek, a od jutra zacznę jeść lepiej”). Zrób listę swoich wewnętrznych ‚blokad’, wszystko co powstrzymuje Cię od trzymania się planu (obawy, zmartwienia, słabości, negatywne myślenie o sobie, itp.) i przyjrzyj się nim.

Stwórz nowe nawyki

Podobnie jak osiągnięcie dowolnego celu w życiu, pokonanie swoich blokad oraz zmiana nawyków wymaga czasu i wysiłku. Pamiętaj, nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli będziesz trzymać się zamierzonego procesu przez minimum dwa miesiące, będziesz w stanie ​​stworzysz nowe nawyki, które wprowadzą balas w Twoim życiu.

Pamiętaj, że podstawą w tworzeniu zdrowych nawyków nie jest próba zmiany wszystkiego na raz, ale wprowadzanie drobnych korekt z czasem. Z czasem zauważysz, że Twoje życie wypełnia równowaga, a Ty jesteś spełniony w każdym aspekcie życia.

Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian i balansu w życiu. W każdej chwili jesteś w stanie odzyskać kontrolę nad swoim życiem!

Warto zwrócić się do bliskiej osoby która pomoże rzucić wyzwanie Twoim wewnętrznym słabościom. Ktoś kto Cię wesprze, wysłucha i zmotywuje. Rozmowy i dzielenie się swoimi przemyśleniami motywują nas do osiągania celów i do poprawy.

Jeśli nie podejmiesz teraz działań, aby zmienić swoje życie, istnieje szansa, że ​​przez resztę swojej egzystencji będziesz żył według tej samej rutyny.