Jak wpływa na nas pozytywne myślenie?

Zastanawiałeś się kiedyś co jest przyczyną zmęczenia oraz długotrwałych bólów? Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że przyczyną może być negatywne myślenie? Pesymizm wpływa nie tylko na zdrowie emocjonalne.

Lekarze odkryli, że osoby o wysokim poziomie negatywności są bardziej narażone na choroby zwyrodnieniowe mózgu, problemy sercowo-naczyniowe, problemy trawienne oraz znacznie wolniej dochodzą do siebie po przebytych chorobach.

Jak wpływa na nas negatywność?

Negatywność może wywodzić się z choroby, wydarzeń życiowych czy nadużywania substancji odurzających. Częsta krytyka oraz negatywne myśli mogą tworzyć w mózgu ścieżki neuronowe, które powodują uczucie smutku oraz tworzą nawyk negatywnego postrzegania siebie i otaczającego nas świata.

Osoby z negatywnym nastawieniem chorują CZĘŚCIEJ.

Wysoki poziom kortyzolu – hormonu wytwarzanego przez stres, oraz negatywne wzorce myślowe mogą wyzwalać ekspresję genów i skutkować falą efektów biologicznych. Zmniejszona masa mięśniowa, zmniejszona gęstość kości, pogłębione zmarszczki i degradacja trawienia są typowe dla długotrwałego stresu.

Jeśli nauczymy się reagować na stres i negatywne wzorce myślowe z nowym spojrzeniem wykorzystując moc naszych myśli, możemy zacząć cofać te biologiczne skutki.

Negatywne myślenie i emocje są naturalną odpowiedzią na stres i ból, ale długotrwałe uczucie negatywności może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym:

  • Bół głowy
  • Ból w klatce piersiowej
  • Zmęczenie
  • Rozstrój żołądka
  • Problemy ze snem
  • Niepokój
  • Depresja
  • Wycofanie społeczne
  • Drastyczne zmiany w metabolizmie (np. przejadanie się lub niedożywienie)

Długotrwała negatywność szkodzi również zdrowiu psychicznemu, zwiększając prawdopodobieństwo uzależnień.

Pokonaj negatywne nastawienie

Badania sugerują, że poczucie szczęścia i optymizm są raczej wyborem niż wpływem okoliczności, a pozytywne nastawienie do samego siebie może pomóc kreować nawyki pozytywnego myślenia.

Jak przezwyciężyć negatywność?

Żyj tu i teraz.

Skoncentruj się na wykonywanym zadaniu i unikaj myślenia o przeszłych błędach lub przyszłych lękach. Jeśli negatywna myśl pojawi się w twojej głowie, natychmiast odpowiedz co najmniej trzema pozytywnymi afirmacjami. Tworząc w głowie pozytywne myśli możemy stać się bardziej świadomi oraz lepiej kontrolować swój umysł.

Spędzaj czas z podnoszącymi Cię na duchu ludźmi.

Negatywność jest zaraźliwa. Nie łap pesymistycznego nastawienia od innych! Zamiast tego poświęć czas na rozmowy z ludźmi z którymi dobrze się czujesz, które Cię wspierają i sprawiają, że na Twojej twarzy pojawia się uśmiech.

Bądź pozytywny.

Znajdź czas na swoje (lub nowe) hobby, spędzaj więcej czasu z bliskimi, medytuj, angażuj się w ciekawe i pozytywne rozmowy.