Joga, a zdrowie psychiczne

 

Coraz więcej osób uprawiających jogę robi to przede wszystkim dla poprawy samopoczucia i zdrowia PSYCHICZNEGO! Nic dziwnego, przecież wszyscy chcemy się dobrze czuć. Codziennie!

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że joga pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Podczas ćwiczeń poziom substancji chemicznych mózgu zmienia się. Tak samo dzieje się podczas praktyki jogi, zwiększa się produkcja endorfin (hormonów szczęścia), a obniża produkcja kortyzolu (hormonów stresu) co wprawia nas w dobry nastrój, poprawia koncentrację, a nawet zwiększa naszą samoocenę.

 

Jakie korzyści niesie ze sobą joga?

 

– poprawa jakości snu;

– zwiększone poczucie własnej wartości;

– zwiększona motywacja życiowa;

– podniesiony poziom energii witalnych;

– rozładowanie/ przepracowanie frustracji i złości;

– mniejsze napięcie mięśni szkieletowych;

– lepsza wydolność oddechowa.

 

Woman in blue tank top and blue leggings doing yoga

Joga dobra dla zdrowia psychicznego

 

Praktyka jogi kieruje nasze zmysły do wewnątrz przez co pozwala nam przyjrzeć się swoim emocjom i zachowaniom. Różne rodzaje jogi dają inne doznania, a każdy z nas potrzebuje nieco innej formy pracy ze sobą. Joga i praca z oddechem pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i pozwala nam lepiej radzić sobie z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju, a nawet z depresją. Nieważne jaką praktykę wybierzesz, joga może pomóc Ci przepracować swoje lęki i trudy dnia codziennego. Regularna praktyka i ‘bycie w ciele’ pomoże Ci dostrzec sens życia oraz doda motywacji do dokonania potrzebnych dla Ciebie zmian.

Autor wpisu: