Dlaczego powinniśmy jeść powoli?

Jednym ze złych nawyków, które sami sobie narzucamy jest pośpiech. Życie w pośpiechu powoduje stres i zabiera przyjemność celebrowania życia. W biegu spędzamy dnie, a śpimy tylko po to, żeby od rana być na pełnych obrotach. To wszystko kreuje niezdrowy lifestyle i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

„Hunger is the first element of self-discipline. If you can control what (AND HOW) you eat and drink, you can control everything else.”

Ile razy zdażyło Ci się połknąć obiad, bez zastanawiania się co tak na prawdę jest na Twoim talerzu i jak to smakuje? Nie jednokrotnie kończący się niestrawnością.

Wolne jedzenie jest nawykiem, które niesie ze sobą wiele korzyści! Oto kilka z nich:

Pozwala kontrolować wagę

Nasz mózg potrzebuje około 20 minut, żeby zarejestrować, że jesteśmy syci. Jedząc szybko mózg nie zdąży odnotować uczucia sytości, przez co zjadamy więcej niż potrzebujemy. Może doprowadzić do spożywania większej ilości kalorii i na przyrost wagi.

Photo by Ketut Subiyanto on Pexels.com

Poprawia trawienie

Jedzenie w pośpiechu sprawia, że połykamy zbyt duże kęsy pokarmu, które mogą obciążać żołądek i powodować niestrawność. Jedząc powoli możemy odciążyć żołądek i polepszyć trawienie pokarmów zapobiegając tym samym problemom żołądkowo-jelitowym.

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Poprawia świadomość

Powolne jedzenie jest świetną formą ćwiczenia uważności. Zatrzymaj się, odłóż telefon i zjedz. Przykładając uwagę do tego w jaki sposób jemy, możemy zatrzymać się i spędzić ten czas samemu ze sobą lub z bliskimi. Powolne jedzenie pozwala nam wyostrzyć zmysły i być bardziej obecnym.

Photo by cottonbro on Pexels.com

Zmniejsza stres

Powolne jedzenie pozwala nam zwolnić. Kiedy robimy coś wolno, nasze myśli zwalniają i mamy chwilę na westchnienie. Przerwy na posiłek w trakcie nerwowych dni pozwalają naszym myślom zwolnić, a to daje nam możliwość lepszego spojrzenia na stresowe sytuacje.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Każdego dnia spieszymy się, żeby być lepszym, szybszym, bardziej wydajnym. Warto uświadamiać sobie, że życie to nie wyścig, ani konkurs. Życie należy celebrować. Dlatego następnym razem zanim w biegu złapiesz za kanapkę, daj sobie czas, żeby się zatrzymać i zjeść. W pełni świadomości posmakuj swoje życie. To codzienne czynności sprawiają, że łapiesz lepszy kontakt z samym sobą.