Clean eating. Co to jest i jakie niesie ze sobą korzyści?

Clean eating tłumacząc z angielskiego to tzw. „czyste jedzenie”. Nie chodzi wcale o mycie tego, co jemy (aczkolwiek to też jest istotne). Clean eating to nic innego jak spożywanie produktów, które nie są modyfikowane i są najbliższe swojej naturalnej formie. Clean eating wyklucza jedzenie przetworzonej, słodzonej, barwionej i przesolonej żywności.

Jakie korzyści niesie ze sobą clean eating?

Jedzenie nieprzetworzonej, pełnowartościowej żywności pozytywnie wpływa na cały nasz organizm:

  • Na poziomie fizjologicznym pozwala na lepsze funkcjonowanie narządów oraz dba o ich zdrowie.
  • Na poziomie fizycznym sprawia, że jesteśmy pełniejsi energii i siły.
  • Na poziomie psychicznym pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala nam lepiej funkcjonować.

Same korzyści!

Poniżej przedstawiam kilka podstawowych zasad dotyczących „czystego jedzenia”:

Unikaj przetworzonej żywności

Jedna z najważniejszych zasad co do naturalnego jedzenia to unikanie przetworzonych produktów. Wysoko przetworzona żywność, to ta która zawiera ekstra cukier, sól, tłuszcze i sztuczne barwniki. Przetworzona żywność jest pełna chemii i pustych kalorii, przez co jest czymś czego chcemy unikać. Dlatego zawsze powinniśmy czytać etykiety żywności, nawet jeśli coś wygląda na nieprzetworzone, może mieć dodane substancje konserwujące i wzmacniacze smaku.

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Wybieraj produkty pełnoziarniste

Badania pokazują, że dieta bogata w produkty pełnoziarniste może zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2. Wybieraj pełnoziarniste, nieprzetworzone produkty, takie jak płatki owsiane, ciemne makarony i kasze.

Photo by icon0.com on Pexels.com

Jedz owoce i warzywa

Owoce i warzywa są bogate w błonnik oraz składniki odżywce i są podstawą zdrowego odżywiania. Zimą lepiej wybierać sezonowe owoce i warzywa takie jak pomarańcze, jabłka, dynie czy bataty. A jeżeli poza sezonem mamy ochotę na letnie owoce to lepiej sięgać po mrożone niż „świeże” owoce niesezonowe. Unikaj soków owocowych – chyba, że sam je wyciskasz.

Staraj się spożywać co najmniej pięć porcji owoców i warzyw każdego dnia.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Pij wodę

Nie wiesz co do picia zamówić do kolacji? WODĘ! Większość kolorowych napojów ma dużą zawartości cukrów i substancji wzmacniających smak. Woda jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego powinniśmy pić ją często i w czystej formie – ewentualnie z dodatkiem owoców lub ziół. Zimą możesz pić wodę w postaci herbatek ziołowych z dodatkiem imbiru, miodu czy cytryny.

Photo by Daria Shevtsova on Pexels.com

Ogranicz alkohol i kofeinę

Nic nie odpręża nas tak jak lampka wina w piątkowy wieczór, ani nie pobudza nas jak poranna filiżanka kawy. Ale pamiętaj, że wszystko w nadmiarze szkodzi! Staraj się unikać kolorowych, słodkich drinków, a zamiast tego wybieraj czerwone, wytrawne wino – w umiarze 🙂

Kawę ogranicz do dwóch filiżanek i pij ją bez dodatków cukru i syropów.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Wybieraj produkty z ekologicznych farm

Kupowane w sklepie mięso oraz produkty zwierzęce mogą pochodzić od zwierząt, które są faszerowane hormonami i antybiotykami. Staraj się wybierać produkty ekologiczne z lokalnych farm. Staraj się ograniczać jedzenie mięsa do kilku dni w tygodniu, a w pozostałe uzupełniaj białko tofu, roślinami strączkowymi lub orzechami.

Photo by Matthias Zomer on Pexels.com

Podsumowując:

Clean eating pozwala utrzymać ciało w zdrowiu i tym samym zapobiega odkładaniu się zbędnych kilogramów. Taki sposób odżywiania pozwoli nie tylko polepszyć Twoje zdrowie, ale także pozwoli docenić naturalny smak potraw.