Emocje. Jak joga uwalnia napięcie emocjonalne?

Emocje są podstawowym elementem naszej tożsamości, ale często nie potrafimy zrozumieć ich prawdziwego znaczenia i lekceważymy ich faktyczny przekaz. Próbując dopasować się i zdobyć akceptację innych często szukamy ucieczki od zrozumienia i doświadczania emocji, a to sprawia, że zostają one stłumione w naszym ciele.

Jak nauczyć się rozpoznawać emocje?

Proces rozpoznawania emocji może być podobny do ćwiczenia uważności. Musimy przyjrzeć się naszym emocjom, poświęcić im trochę czasu i uwagi, po to aby zdać sobie sprawę z tego, co faktycznie czujemy i skąd się to wywodzi. Jak to zrobić? Medytując lub prowadząc dziennik, albo jedno i drugie. Medytacja uczy nas obserwowania, identyfikowania oraz reagowania na emocje. Spędzanie czasu w ciszy, samemu ze sobą pozwala nam lepiej identyfikować uczucia i emocje. Prowadząc dziennik zapisuj i analizuj swoje uczucia i emocje. Dokładnie opisując przyjemne i nieprzyjemne uczucia. Pozwoli to dostrzec balans i zauważyć, że negatywne emocje są częścią naszego życia.

Photo by Gratisography on Pexels.com

Tłumione emocje odkładają się w ciele.

Uczucie napięcia i dyskomfortu jakie odczuwasz w pozycjach jogi, ale także w życiu codziennym może być czymś więcej niż tylko napięciem mięśni. Tłumione emocje są gromadzone w naszym ciele i mogą powodować fizyczne napięcie. Nie rzadko słyszymy, że stres odkłada się w naszym ciele. Zarówno stres jak i inne emocje kumulowane w umyśle odkładają się w naszym ciele, sprawiając dyskomfort a nawet ból.

Jak joga może pomóc uwolnić się od tłumionych w sobie emocji?

Joga daje nam wiele narzędzi, których możemy użyć, aby odkryć i oczyścić głęboko skrywane w nas emocje, pozostawiając nas rozluźnionych i wolnych.

Pratyahara - skupienie na wnętrzu

Kierując świadomość do wnętrza, możemy poczuć wszystko co znajduje się pod powierzchnią naszej świadomości. Utrzymując pozycje jogi, skieruj swoją świadomość na to jak czujesz się na poziomie fizycznym ale także na to czego doświadczasz psychicznie. Obserwuj jakie emocje i uczucia towarzyszą Ci podczas niewygodnych asan i skup się na ich odczuwaniu – nie na myślach, reakcjach czy tym jak wyjść z pozycji. Poczuj i bądź obecny – pozwoli Ci to odkryć i uwolnić tłumione emocje.

Pranajama - oddech

Oddech – to prana, energia życia płynąca w każdym z nas. Kiedy poziom prany jest niski z powodu stresu czy przepracowania, powoduje to zaburzoną czujność umysłu i niepokój. Techniki oddechowe stosowane w jodze pozwalają uwolnić emocje, dostarczają energii oraz odżywiają ciało.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Pozycje jogi

Biodra, barki, klatka piersiowa i szyja to główne miejsca, w których odkłada się napięcie emocjonalne. Podczas praktyki asan lub w medytacji zwróć szczególną uwagę na te miejsca szukając napięcia w tych obszarach. Kiedy już zdasz sobie sprawę z tego, gdzie w Twoim ciele panuje napięcie emocjonalne, możesz skupić się na pozycjach jogi, które bezpośrednio pracują na danym obszarze ciała.

Mantry i dźwiękI

Wydawanie dźwięków otwiera czakrę gardła i pozwala uwolnić napięcia i emocje. Często kiedy tracimy kontrolę nad sobą krzyczymy – pozbywając się w ten sposób agresji, złości i innych emocji. Stosowane mantry i inne dźwięki świetnie pozwalają oczyścić skrywane emocje. Wokalizowanie pozwala nam uwolnić emocje z ciała zanim wykrzyczymy je innym osobom w twarz.

Photo by Magicbowls on Pexels.com

Medytacja

Praktyki medytacyjne uspokajają umysł i dają zdolność bycia świadkiem naszych wzorców myślowych i emocji, co pozwala stopniowo rozwijać różne reakcje na wydarzenia życiowe i zdawać sobie sprawę, że chociaż negatywne emocje mogą nie być przyjemne, ostatecznie nie są tym, kim jesteśmy. Badania pokazują, że techniki medytacyjne faktycznie aktywują lewą korę przedczołową, zwaną jako „szczęśliwa” strona mózgu.

Trwanie w pozycji

Kiedy znajdziesz pozycję, która otwiera obszary napięcia i wywołuje emocjonalne doznania, ważne jest, aby utrzymać ją na krawędzi naszej wytrzymałości. Trwanie na krawędzi naszej wytrzymałości (fizycznej i psychicznej) w dowolnej pozycji może aktywować emocjonalne uwolnienie, ale będzie to szczególnie oczyszczające w pozycjach opartych na partiach ciała, w których utrzymujesz napięcie. Świetnie sprawdzi się do tego Yin Yoga.

Emocje są nieodłączną częścią naszego istnienia. W dużej mierze odzwierciedlają to w jaki sposób postrzegamy samych siebie, otaczający nas świat i innych ludzi. Chcąc zaznać radości życia i poczuć się dobrze w swoim umyśle musisz przestać ignorować swoje emocje, nauczyć się je rozróżniać i identyfikować źródło ich pochodzenia. Wszystko to pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie, otaczający Cię świat oraz sprawi, że poczujesz się lepiej w swoim ciele.