Odpuść. Jak nauczyć się odpuszczania i cieszyć się życiem?

Każdy z nas doświadczył w życiu przykrości, rozczarowania, uczucia pustki czy straty. Choć żadne z wymienionych nie należy do przyjemnych, każde z tych doświadczeń czegoś nas uczy. Często boimy się konsekwencji, które niosą ze sobą złe (niewygodne) doświadczenia, a bardziej od nich boimy się zmian (nawet tych na lepsze).

Uparcie trzymając się przeszłości blokujemy się na przyszłość i nowe doświadczenia.

Odpuszczenie nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeżeli mocno związaliśmy się z sytuacją czy osobą którą tracimy i nie potrafimy wyobrazić sobie siebie w innej roli. Odpuszczanie zmusza do zmiany i zmierzenia się z niepewnością, co oznacza pozostawienie za sobą tego, co zwykłe i wygodne.

Dlatego odpuszczanie jest ważne?

Umiejętność odpuszczania nie oznacza poddawania się, rezygnacji ani niekonsekwencji. Odpuszczenie to świadoma decyzja, która pozwala nam żyć w pełni i doświadczać nowych przygód i wyzwań.

Aby umieć odpuszczać musimy zrozumieć, że nigdy nie dojdziemy do punktu, gdzie wszystko jest idealne i łatwe. Kurczowe trzymanie się tego co było, często odbija się na naszej psychice, sprawiając, że pogrążamy się w smutku i niepewności. A przecież życie stale przynosi zmiany, stale każe nam się dopasować i czasami wszystko układa się zupełnie inaczej niż tego chcemy…

Photo by Vanessa Garcia on Pexels.com

Odpuszczenie wcale nie musi oznaczać wykluczenia przeszłości.

Pierwszym krokiem do odpuszczenia jest poznanie naszych emocji. Trzeba zmierzyć się z emocjami- zwłaszcza tymi niewygodnymi. Zobaczyć skąd się wywodzą.

Drugim krokiem jest zanurzenie się w emocjach i ich doświadczenie. Często to blokowanie w sobie emocji i niechęć do doświadczenia ich nie pozwala nam odpuścić i pójść naprzód. Płacz, poczuj ból i niewygodę, poczuj dokładnie co dzieje się w ciele i w głowie.

Trzecim krokiem jest oczyszczanie. Jak już poznamy nasze skumulowane emocje i wiemy jak smakują czas się z nimi pożegnać i odpuścić.

Jak joga pomaga nam odpuszczać?

Umiejętność odpuszczenia to długi proces, wymagający spokoju umysłu i zaufania do siebie i otaczającego nas świata. Zaufania, że istnieje coś więcej niż nasze ego i chęć posiadania.

Praktyka jogi pogłębia naszą intuicję i zaufanie oraz pozwala na obserwacje naszych myśli i emocji, bez oceniania ich. Pozwala to oddzielić ego od tego, co faktycznie czujesz i kim jesteś. Praktyka jogi tworzy przestrzeń do skupienia się na sobie, znalezienia spokoju i oczyszczenia umysłu, po to aby z radością i otwartością witać nowe doświadczenia w życiu.

Photo by Dmytro on Pexels.com

Która praktyka jogi najlepiej sprawdzi się przy odpuszczaniu?

Joga Nida

Inaczej nazywana jogą snu to swego rodzaju relaksacja połączona z medytacją. Praktykę wykonuje się na leżąco. Choć może wydawać się łatwa, wcale taka nie jest. Joga Nidra bazuje na naszych emocjach. Uczy nas jak odpoczywać i odpuszczać- co często nie zawsze przychodzi łatwo.

Yin Joga

W yin jodze pracujemy na powięzi- to właśnie tam gromadzi się stres i napięcie powstałe na skutek kumulowania emocji. Długie trzymanie pozycji pozwala nam odnajdywać i pokonywać własne granice. Balansowanie na granicy komfortu dobrze odzwierciedla odpuszczanie tego co nie służy.

Powitania Słońca 

Ciągły ruch przynosi świeżą energię, wzmocnienie i spokój umysłu. Wysiłek fizyczny świetnie wpływa na oczyszczanie emocji. Pomimo powtarzania tej samej serii każde z Powitań Słońca odczujesz inaczej.

Pranajama

Ćwiczenia oddechowe takie jak Oddech Ognia czy Nadi Shodhana doskonale dotlaniają mózg i równoważą stany emocjonalno-psychiczno-fizyczne dodając nam uczucia lekkości i oczyszczenia. 

Photo by Leon Macapagal on Pexels.com

Tylko wtedy kiedy decydujesz się wyjść ze strefy komfortu i odpuścić będziesz w stanie przejąć kontrolę nad własnym życiem. Odpuszczenie pozwoli Ci uwolnić się od przeszłości i skupić się na nowych doświadczeniach – nawet jeśli na początku wydają się one trudne.