Psoasy – jedne z najważniejszych mięśni w naszym ciele

Psoasy – mięśnie lędźwiowe, łączące tułów z nogami. Należą do grupy tzw. zginaczy stawu biodrowego, które grają istotną rolę w funkcjonowaniu naszego ciała. Stres i wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej sprawiają, że mięśnie te tracą swoją elastyczność, powodując problemy zarówno natury fizycznej jak i mentalnej.

Wszystko w naszym ciele jest ze sobą powiązane

Napięte mięsienie lędźwiowe mogą powodować problemy fizyczne. Wady postawy, bóle w odcinku lędźwiowym, bóle kolan, bolesne miesiączki, a nawet problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane przykurczami mięśni lędźwiowych.

Spięte psoasy mogą powodować dyskomfort psychiczny

Położone wzdłuż splotów nerwów lędźwiowych i krzyżowych, mięśnie lędźwiowe są mocno unerwione i odgrywają ogromną rolę w reakcji na stres. Zbyt wiele obowiązków i chroniczny stres mogą powodować napinanie mięśni lędźwiowych, skurcze oraz niepokój i dyskomfort psychiczny.

Psoasy wspierają narządy wewnętrzne, poprawiają przepływ limfy i są połączone z pierwszą czakrą odpowiedzialną za poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Jeśli mięsień ten funkcjonuje poprawnie, jest odpowiednio ukrwiony i elastyczny, czujemy się bezpiecznie i stabilnie.

Oddech rozluźnia napięte mięśnie

Mięsień lędźwiowy położony jest blisko przepony. Wykonując techniki oddechowe masujemy od wewnątrz psoasy, sprawiając, że mięśnie te rozluźniają się i uelastyczniają, przynosząc ulgę i więcej komfortu.

Photo by Gabriela Cheloni on Pexels.com

Rozciągnięte, elastyczne psoasy sprawiają, że czujemy się lepiej nie tylko na poziomie fizycznym, ale także mentalnie. Regularne praktykowanie jogi wzmacnia, rozciąga i rozluźnia napięte mięśnie lędźwiowe i pozwala nam poczuć się bardziej zrelaksowanym i odprężonym. 

20-minutowa sekwencja rozciągająca mięśnie lędźwiowe: