Jak i dlaczego wzmacniać poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to coś więcej niż wynik konkursu piękności czy stopień doktora. To nie nagromadzone rzeczy materialne, którymi się otaczamy ani status społeczny. Poczucie własnej wartości to opinia którą masz na swój temat oraz odzwierciedlenie tego, jakim się widzisz. To uczucie spełnienia w byciu tym, kim jesteśmy oraz lubienie siebie dokładnie takimi, jakimi jesteśmy.

Poczucie własnej wartości wiąże się z szacunkiem do samego siebie. Z poczuciem spełnienia i spokoju kiedy patrzymy w lustro.

Poczucie własnej wartości vs samoocena

Samoocena to ocenianie siebie pod względem społecznym, często porównywanie się z innymi. Samoocena jest uwarunkowana tym, co potrafisz, gdzie doszedłeś oraz tym co jeszcze możesz osiągnąć.

Samoocena jest często używana jako synonim poczucia własnej wartości, ale poczucie własnej wartości nie powinno polegać na mierzeniu siebie na podstawie działań zewnętrznych, tylko na docenianiu siebie jako osoby. Poczucie własnej wartości dotyczy tego, kim jesteśmy (w środku), a nie tego, co robimy.

Chociaż samorozwój jest ważny, to twoja ogólna samoocena powinna opierać się na wewnętrznych wartościach. Pamiętając, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi, jedyni w swoim rodzaju i wartościowi.

„Nie powinniśmy oceniać siebie, powinniśmy po prostu być sobą”

Nasza kultura rywalizacji mówi nam, że aby czuć się dobrze ze sobą musimy być wyjątkowi i ponadprzeciętni, a to daje nam błędne, często zaniżone poczucie własnej wartości. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy od nas i nawet jeśli porównując się z „gorszymi” uda nam się na chwilę poczuć lepiej, to to uczucie szybko pogorszy się przy następnej porażce, lub porównaniu się z kimś „lepszym”.

Photo by Maria Orlova on Pexels.com

Kiedy traktujesz siebie z należnym szacunkiem, będziesz w stanie traktować siebie ze współczuciem i będziesz czuł się dumny z tego kim jesteś pomimo porażek i przeciwności losu.

Praktykowanie szacunku do samego siebie pozwala nam podnieść swoją wewnętrzną wartość i może przynieść wiele korzyści, bez względu na to, jakie są nasze priorytety. Poniżej kilka kroków, która pozwolą Ci zwiększyć poczucie własnej wartości:

Zmień postrzeganie siebie

Wszyscy mamy w głowie obraz, które stworzyliśmy o sobie. Obraz ten często opiera się na opiniach innych i wydarzeniach z przeszłości, które kształtują nasze postrzeganie siebie. Chcąc zmienić obraz siebie musimy wymazać historie i opinie powstałe w naszej głowie.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Dbaj o siebie

Dbanie o siebie zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym, jest kluczowe w kształtowaniu poczucia własnej wartości. Jak to zrobić?

Odżywiaj się zdrowo

Zdrowe odżywianie stało się prawie jedzeniem „za karę”. Wmówiono nam, że fast foody i słodycze są swego rodzaju nagrodą, ale tak nie jest. Zdrowa dieta, zbilansowana dieta jest podstawą w prawidłowym funkcjonowaniu naszego umysłu i ciała.

Photo by Trang Doan on Pexels.com

Medytuj

Siedzenie w ciszy przez kilka minut każdego dnia pozwoli napełnić Cię spokojem i równowagą, co korzystnie wpływa na samopoczucie emocjonalne.

Bądź wdzięczny

Każdego dnia bądź wdzięczny za to co masz. Za bliskich, za zdrowie, za pracę, za wszystko. Dziel się miłością i radością z innymi, a sam zobaczysz ze dobra energia do Ciebie wraca.

Ćwicz

Ćwiczenia sprawiają, że jesteś mądrzejszy, szczęśliwszy, poprawiają sen, zwiększają libido i poprawiają samopoczucie. Dlatego każdego dnia znajdź czas na ćwiczenia. A kiedy masz doła nie sięgaj po czekoladę tylko ćwicz! Może to być spacer, bieg, joga, aerobik, cokolwiek. Pobudź w sobie energię i motywację do życia!

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Bądź sobą

Nie pozwól nikomu zmusić Cię do bycia kimś innym lub robienia rzeczy, których nie chcesz robić, aby zdobyć ich szacunek. Szanuj siebie na tyle, aby odejść od kogokolwiek lub czegokolwiek, co Ci nie służy, nie pomaga wzrastać lub sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy.

Badania

Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan wykazało, że studenci, którzy opierają swoją wartość na zewnętrznych źródłach, takich jak: wyniki w nauce, wygląd czy aprobata innych zgłaszali większe odczucie stresu, złości, czy problemów w relacjach z innymi. Wykazali również wyższy poziom używania alkoholu i narkotyków, oraz zaburzenia odżywiania.

To samo badanie wykazało, że uczniowie, którzy opierali swoją samoocenę na wewnętrznych odczuciach, nie tylko czuli się lepiej, ale także mieli lepsze wyniki w nauce, rzadziej sięgali po używki i lepiej się odżywiali.