Jak znaleźć więcej czasu?

Sezon letni niewątpliwie jest najlepszą porą w całym roku. Czas kiedy słońce towarzyszy nam od wczesnego ranka do późnego wieczoru sprawia, że jesteśmy pełni motywacji i chęci do życia. Mamy więcej energii i mnóstwo pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Jednak nadal mamy na głowie obowiązki i pracę. Co zrobić, żeby mimo codziennych obowiązków znaleźć więcej czasu każdego dnia?

Usiądź na chwilę i przeanalizuj swój typowy dzień. Często łapiemy się na tkwieniu w codziennej rutynie i strachu przed zmianą. Pamiętaj, że to TY jesteś twórcą swojego życia i chcąc czerpać z niego więcej musisz nauczyć się zarządzać swoim czasem. Stwórz codzienną rutynę, która będzie przyjemniejsza i wypełniona rzeczami, które kochasz robić.

Photo by Negative Space on Pexels.com

1. Stwórz listę rzeczy, których chcesz więcej w życiu.

Każdy z nas ma pracę i obowiązki, ale nie samą praca człowiek żyje. Stwórz listę rzeczy których chcesz więcej w codziennym życiu. Rzeczy, które chciałbyś zacząć robić i czego chciałbyś robić więcej. Chcesz częściej jeździć na rowerze? Opalać się? Trenować? Podróżować? Spędzać więcej czasu z przyjaciółmi? Na początek wypisz wszystko co chciałbyś robić w tym miesiącu. 

2. Zaplanuj czas na swoje przyjemności.

Stwórz kalendarz – papierowy lub elektroniczny na cały miesiąc, dwa lub cały rok. Wpisz w nim godziny pracy, obowiązki i zaplanowane spotkania. A w wolne miejsca wpisz swoje przyjemności i czas dla siebie. Wtorek po pracy – rower, środa wieczór – piknik z przyjaciółmi, weekend – wypad w góry. Podstawą jest dobrze zaplanowany czas.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

3. Wyeliminuj pożeracze czasu.

Zaplanowałeś czas na robienie tego co naprawdę lubisz. Chcesz już wyjść na rower, ale leżysz na kanapie i… scrollujesz insta, mija 5 minut, godzina i nagle odechciewa Ci się wychodzenia z domu. Social media, telewizja i rozmowy telefoniczne są okropnym pożeraczem czasu. Chcąc znaleźć czas na swoje przyjemności, zminimalizuj czas przed ekranem do minimum. A jeśli czujesz, że coś Cię omija, wyznacz sobie konkretny czas na social media, tv czy rozmowy telefoniczne. Może to być godzina rano, w południe lub wieczorem, ale również wpisz ją w kalendarz. 

4. Naucz się odmawiać.

Bardzo ważny punkt. Stawianie siebie na pierwszym miejscu nie jest złe, a wręcz przeciwnie. Koleżanka proponuje Ci wspólny lunch po pracy, a Ty już wiesz, że będziecie rozmawiać tylko o pracy i narzekać? Nie zgadzaj się. Każdy kontakt z inną osobą zabiera jakiś poziom naszej energii. Nie zawsze musisz spędzać czas z innymi. Nie staraj się wypełniać każdej wolnej chwili ludźmi. Spotkania z innymi mogą być męczące, a czasami do pełnej regeneracji potrzeba nam tylko swojego towarzystwa i… spokoju 🙂

5. Zagospodaruj dodatkowy czas.

Regularne godziny snu są kluczowe nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla jakości naszego życia. Nieważne czy jesteś rannym ptaszkiem czy nocną sową, regularność snu pozwoli Ci zagospodarować więcej czasu. Czas wieczorem możesz przeznaczyć na pielęgnację, wyciszenie lub czytanie, a rano na ogarnięcie domu i zaplanowanie całego dnia. W zależności od godzin pracy i preferencji, zagospodaruj czas na regularny sen (a także czas przed snem i po wstaniu) i ciesz się większą ilością czasu. 

Photo by Pixabay on Pexels.com

6. Domowe obowiązki.

Domowe obowiązki, takie jak pranie i sprzątanie, są częścią naszego życia. Nie musisz zatrudniać sprzątaczki, żeby utrzymać porządek w domu. Wystarczy trochę systematyczności i chęci. Rób kilka mniejszych prań w tygodniu, codziennie wieczorem włączaj zmywarkę i odkurzaj raz w tygodniu. Czas przy domowych obowiązkach umili Ci muzyka, podcast lub ulubiony serial. Pamiętaj, że nie musisz żyć w sterylnie czystym domu 🙂 

Podsumowując

Doba ma 24 godziny i choćbyśmy bardzo chcieli, nie da się jej wydłużyć. Obowiązki i praca nie muszą wypełniać całego dnia. Dobrze zagospodarowany dzień pozwoli Ci znaleźć więcej czasu na przyjemności. Pamiętaj, że regularność i planowanie dobrze przekładają się na nasz czas wolny i pozwalają czerpać więcej z życia.