Qi gong. Praktyka Medycyny Chińskiej.

Medycyna chińska znana jest ze swojego holistycznego podejścia do zdrowia.  Odpowiedni ruch jest według niej fundamentem utrzymywania zdrowia.  

W rozmowie z Grzegorzem Parcheniakiem, instruktorem praktyki Qi Gong zapytaliśmy o
5 BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIAJĄ OSOBY ZACZYNAJĄCE PRAKTYKĘ QI GONG:

1. Pośpiech – Pozwól sobie na zwolnienie i uspokojenie gonitwy myśli . Spocznij skupiając się na oddechu w chwili obecnej. Zwolnij ruch, postaraj się wejść w odczuwanie ciała w trakcie praktyki.

2. Sztywność – Rozluźnij ciało. Skieruj świadomość w napięte miejsca i świadomie puść te napięcia. Rozluźnij umysł. Odpuść myślenie o przeszłości i przyszłości. Skup się na odczuciach i chwili obecnej.

3. Rozproszenie – Na czas praktyki zostaw obowiązki dnia codziennego. Uspokój oddech. Wejdź w czucie wykonując świadome, płynne, powolne ruchy. Uświadom sobie jak zmienia się w trakcie Twoje samopoczucie. Sprawdzaj jakie to jest dla Ciebie, co to wnosi do chwili obecnej.

4. Zbyt duże zakresy ruchów – Częstym błędem na początku praktyki jest zbyt szybkie gwałtowne i siłowe wykonywanie ćwiczeń. Zbyt duże zakresy ruchów, np. zbyt duże skręty tułowia, mogą powodować dyskomfort i prowadzić do napięć poszczególnych partii mięśni. Dlatego stopniowo pogłębiamy zakresy stosownie do naszych indywidualnych możliwości szukając tzw. złotego środka.

5. Zbyt silna koncentracja – Prowadzi ona do usztywnienia ciała i umysłu. To powoduje, że chcemy za bardzo, a nasze ruchy zaczynają być nieco sztywne i kanciaste. Umysł jest spięty. Pozostań w skupieniu, ale jednocześnie rozluźnieniu. Oddychaj. Nie wstrzymuj oddechu. Więcej czuj niż myśl. Skup się na początku na rozluźnieniu i relaksacji a mniej na idealnym wykonaniu ćwiczeń.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla was pomocne i pozwolą zdecydować, czy Qi-Gong to coś dla Was 🙂

Jeśli chcesz spróbować czym jest Qi Gong zapraszamy serdecznie na zajęcia z Grzegorzem w każdą sobotę o godz. 9:00

Aktualny grafik znajdziecie zawsze pod tym linkiem https://lakshmi-joga.pl/grafik/ 

Można przychodzić na zajęcia bez wcześniejszego zapisywania się.