Czy joga uspokaja?
Od jakiegoś czasu chodzisz na jogę, wytrwale wykonujesz wszystkie niewygodne asany, oddychasz, a na koniec relaksujesz się w savasanie. Czasami bez trudu udaje Ci się wytrwać całą godzinę na macie, ale czasami masz dość po pierwszych kilku minutach. Walczysz ze sobą, serce bije jak szalone, a Ty bijesz się z milionem myśli w głowie, odliczając minuty do savasany… Kiedy już udaje Ci się wytrwać do końca, możesz odpuścić cały stres i całkowicie poddać się relaksacji. Po czym wychodzisz z zajęć przepełniony spokojem i odprężony.
Dlaczego po praktyce jogi jesteśmy spokojniejsi i czujemy się lepiej?
W Jogasutrach Patanjali wyjaśniał zawirowania umysłu, oraz jak joga może je uspokoić. Tylko wyciszając natłok myśli i emocji możemy faktycznie rozpoznać swoje prawdziwe ja i odpuścić.
Zanim zaczęliśmy praktykować jogę, czynniki zewnętrzne, pragnienia, i powinności dyktowały wiele naszych wzorców i reakcji. Im dłużej praktykujesz jogę tym bardziej stajesz się świadomy swojego oddechu, ciała i emocji. Z każdą godziną jogi nasze myśli, słowa i działania mają znacznie bardziej intuicyjny i altruistyczny charakter, pozwalając nam czuć się lepiej.

Jak to wygląda z naukowego punktu widzenia?
Przewlekła ekspozycja na stres, brak odpoczynku i wyciszenia skutkuje wyczerpaniem organizmu spowodowanym chronicznym stresem, które niekorzystnie wpływa na plastyczność mózgu i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.
Naukowcy z HeartMath Institute w Kalifornii odkryli, że z serca do mózgu wysyłanych jest więcej sygnałów niż z mózgu do serca. Według neurokardiologii, serce ma swój własny, wyrafinowany układ nerwowy (ponad 40 000 neuronów). Serce ma to, co od zawsze znało wiele starożytnych tradycji – inteligencję! Serce może otrzymywać informacje ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego zanim dotrą do mózgu.
Serce jest w ciągłej komunikacji z mózgiem i ciałem na niezliczone sposoby:
- neurologicznie, poprzez autonomiczny układ nerwowy,
- biochemicznie, poprzez układ hormonalny,
- energetycznie, poprzez własne pole elektromagnetyczne i interakcje z innymi polami elektromagnetycznymi.

Ciało migdałowate i jego połączenie z sercem
Ciało migdałowate (ośrodek kodowania emocji w mózgu) stanowi część układu limbicznego, który nadzoruje nasze reakcje, stany emocjonalne, a także popędy. Nadpobudliwe ciało migdałowate prowadzi do stanu chronicznych reakcji opartych na strachu i ciągłej podświadomej aktywacji pamięci emocjonalnej.
Naukowcy zbadali, że stres emocjonalny sygnalizuje regionowi ciała migdałowatego aktywację współczulnego układu nerwowego, sprzyjając wytwarzaniu prozapalnych białych krwinek, które mogą wywołać atak serca, udar, a nawet śmierć.
„Największą potrzebą naszych czasów jest pozbycie się ogromnej ilości mentalnych i emocjonalnych śmieci, które zaśmiecają nasze umysły.”
Głębokie oddychanie, pobudzanie świadomości oraz zdolność do budowania pozytywnych emocji podczas praktyki jogi pobudza inteligencję serca. Dzieje się tak, ponieważ podczas obserwowania i wyciszania natłoku myśli mózg przestaje nami kierować. Wyciszamy nasze ego i zaczynamy działać koncentrując się na sercu i naszych wewnętrznych potrzebach.
Praktykując jogę, medytację oraz techniki oddechowe jesteśmy w stanie lepiej rozpoznawać nasze myśli i emocje oraz kontrolować reakcję na czynniki zewnętrzne, co pozytywnie wpływa na zdrowie naszego serca.
Po stresującym, ciężkim dniu, godzinna sesja jogi – choć nie zawsze łatwa do przebrnięcia napełni Cię spokojem i jednością ze swoim ciałem i umysłem. Sprawiając, że poczujesz się lepiej we własnej skórze.
Powiązane wpisy
Pranajama, oddech w jodze
Oddech jest najważniejszą, a jednocześnie najmniej docenianą funkcją życiową. Wszyscy oddychamy, ale rzadko kto zdaje sobie sprawę jak...
Pozycja Szpagatu: Hanumanasana
Hanumanasana, czyli pozycja szpagatu to pozycja wymagająca dużej elastyczności dolnych partii ciała, które często przykurczają się od...
Gi gong. Praktyka Medycyny Chińskiej.
Qi gong praktyka medycyny Chińskiej. Praca podnosząca energię witalną Chi. Zapewnia holistyczne podejście do życia.