Medytacja.

Wszyscy dążymy do osiągnięcia pełni szczęścia. Do życia w ciągłej radości, bez stresu, gniewu, frustracji itd. Niestety większość z nas wierzy, że szczęście nie zależy od nas samych, ale od czynników zewnętrznych.

Życie współczesnego człowieka z pozoru wygląda na znacznie lepsze niż było przez setkami lat. Wiele cywilizowanych krajów postawiło na rozwój materialny i dążenie do dobrobytu finansowego, ale to nie wydaje się prowadzić do pełni szczęścia. W dążeniu do zaspokajania coraz większych potrzeb materialnych zaczęliśmy zatruwać naszą planetę, ale także nas samych. Zamiast stawać się coraz bardziej szczęśliwymi stajemy się bardziej obciążeni psychicznie i coraz dalej nam do osiągnięcia pełni szczęścia.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Dlaczego tak się dzieje?

Stale bombardowani nowinkami i społecznymi wyznacznikami dobrobytu zaczynamy gubić się w tym czego najbardziej potrzeba nam w życiu – SPOKOJU. 

Brakuje nam spokoju oraz kontroli nad umysłem. Kontrola umysłu to umiejętność obserwowania i kontroli naszych emocji. Cierpienie i problemy nie istnieją po za naszym umysłem, są w nim i tylko poprzez kontrolę umysłu możemy wyzbyć się złych emocji i stać się szczęśliwi. 

Im lepiej potrafimy kontrolować nasz umysł, tym bardziej potrafimy się wyciszyć i osiągnąć szczęście.

Czym jest medytacja?

Medytacja jest praktyką, która skupia się na wyciszaniu naszego umysłu, co pozwala nam poznać i zrozumieć nasze emocje oraz kierować się według podstawowych wartości i cnót.

Kiedy nasz umysł jest spokojny, jesteśmy wolni od stresów i zmartwień i tylko wtedy możemy osiągnąć pełnię szczęścia. Kiedy nasz umysł jest niespokojny i pełen negatywnych emocji nie będziemy w stanie być szczęśliwi nawet żyjąc w dobrobycie.

Praktykując medytacje zaczniesz coraz lepiej rozumieć umysł, zachowania i emocje zarówno swoje jak i innych. Medytując stajemy się spokojniejsi, bardziej czyści i zdolni do doświadczenia pełni szczęścia.

Photo by Natalie on Pexels.com

Jak zacząć medytować?

Początki praktyki medytacji mogą być ciężkie, ale nie zrażaj się i daj sobie czas. Medytacja jest praktyką i jak każda inna wymaga od nas poświęcenia, oddania i systematyczności. 

Medytacja nie wymaga od nas ani siły ani wysiłku fizycznego- choć niektórzy z nas z pewnością poczuliby się bardziej komfortowo przemierzając triathlon niż siedząc w bezruchu przez kilka minut 😉

Na początku naszej praktyki umysł będzie nadaktywny i przepełniony myślami. To normalne. Może Ci się nawet wydawać, że praktyka medytacji dodatkowo Cię pobudza, ale w rzeczywistości po prostu stajesz się bardziej świadomy swoich myśli i wszystkiego co skumulowane w Twoim umyśle.

Na początek zacznij od medytacji oddechu.

Medytacja krok po kroku:

 1. Znajdź ciche, przytulne miejsce. Możesz zapalić świece lub kadzidełka.
 2. Ustaw timer na 5 – 10 min.
 3. Usiądź w wygodnej pozycji, na poduszce lub na krześle, utrzymując proste plecy.
 4. Zamknij oczy.
 5. Przez całą praktykę oddychaj przez nos i obserwuj rytm swojego oddechu. Obserwuj jak strumień powietrza wpływa i wypływa z ciała.
 6. Nie próbuj zmieniać oddechu, po prostu obserwuj co dzieje się w ciele i w umyśle.

Obserwacja oddechu i to co dzieje się kiedy oddychamy jest punktem fokusowym medytacji oddechu.

Kiedy zaobserwujesz, że Twoja uwaga zabłądziła w myślach wróć z powrotem do obserwacji oddechu.

To normalne, że myśli przechodzą przez naszą głowę. Daj im przepływać, ale nie pogrążaj się w nich. Kiedy złapiesz się na rozmyślaniu, wróć z powrotem do oddechu.

„Czasami musisz usiąść samotnie na podłodze w cichym pokoju, aby usłyszeć własny głos i nie pozwolić, aby tonął w hałasie innych.”

Wprowadź medytację w swój codzienny harmonogram, pracuj nad doskonaleniem siebie i dążeniem do pełni szczęścia.

Na początek spróbuj medytować przez 5 minut dziennie, jeżeli 5 minut jest za dużo, spróbuj 3 minuty.

Dla zachęty przedstawiam kilka efektów medytacji:

 • Lepsze radzenie sobie ze stresem.
 • Zwiększona samoświadomość.
 • Mniej negatywnych emocji.
 • Większa cierpliwość.
 • Kontrola emocjonalna.
 • Nowe spojrzenie na rzeczywistość.
 • Poprawia kreatywność.

Nie poddawaj się, bądź konsekwentny i cierpliwie czekaj na efekty.