Pozycja martwego ciała

Pozycja martwego ciała inaczej Savasana to najważniejsza pozycja w jodze. Pozycja ta bierze swoją nazwę od leżenia na macie, na podłodze w całkowitym bezruchu przez około 5- 10 minut, w zależności od praktyki.

Leżąc na plecach dosłownie odzwierciedlamy pozycję trupa, leżymy z zamkniętymi oczami, z ramionami ułożonymi swobodnie wzdłuż ciała. Savasana to czas na zatrzymanie i odpoczynek po praktyce jogi. Odpoczynek zarówno fizyczny jak i psychiczny.

W savasanie nie musimy pracować fizycznie ani psychicznie, możemy zupełnie odpuścić. W Savasanie wszyscy jesteśmy tacy sami. Każdy sam na sam ze sobą.

Pozycja trupa zmusza nas do zatrzymania i refleksji nad kruchością życia, a także nad docenieniem chwili teraźniejszej. W pozycji leżącej stajemy się wolni, łączymy się z najprawdziwszym sobą i uwalniamy się od ego.

 

„Kiedy dosięgniesz swojej krawędzi, odpuść. Odpuść, aż prześlizgniesz się przez ograniczenia i będziesz mógł stworzyć nowy rytm, nową wersję siebie.”

Top view of adult fitness woman doing relaxation yoga exersice on wooden floor, doing shavasana pose on bamboo mat
pozycja martwego ciała

Pozycja martwego ciała nie musi być praktykowana na koniec praktyki. Możesz ją wykonywać kiedy tylko potrzebujesz się zatrzymać i pobyć w sobie. Savasana pozwala nam wejść w stan pełnego odprężenia, wyjścia z umysłu i odpuszczenia. Idealnie sprawdzi się jako chwila przerwy w ciągu zabieganego dnia. Połóż się wygodnie na plecach na dywanie lub macie i po prostu bądź. Siła i przekaz tej asany napełnią Cię spokojem i dodają energii na resztę dnia. Możesz puścić spokojną muzykę w tle typu ambient dla pełnego relaksu i odprężenia. 

Praktykuj pozycję trupa tak często jak tego potrzebujesz 🙂

Autor wpisu: