Korzyści z jogi

Joga niesie ze sobą wiele korzyści. Niektóre z nich widać od razu, na inne musimy poczekać trochę dłużej. Nie dasz rady osiągnąć wewnętrznego spokoju, harmonii i szczęścia od razu po pierwszych zajęciach, ani po piątych…  Godzina praktyki na macie może przyczynić się do lepszego samopoczucia, jednak JOGA jako filozofia zmienia nas stopniowo, powoli, w odpowiednim dla nas czasie. 

 

Potocznie jogą nazywa się praktykę fizyczną połączoną z oddechem, jednak joga to coś więcej.

Joga jest jednym z systemów filozofii indyjskiej, zajmująca się związkiem pomiędzy ciałem i umysłem. Joga scala nasze ciało, umysł i ducha w jedno. Joga to nie tylko praktyka na macie, ale przede wszystkim to co robimy poza nią. Kierując się w życiu filozofią jogi i praktykując wszystkie jej ścieżki stopniowo dążymy do osiągnięcia trwałego szczęścia.  

 

Korzyści jogi jakie niesie ze sobą filozofia jogi– według Patańdźalego:

 

  1. dyscyplina umysłowa i powściągliwość (Jamy i Nijamy),
  2. kontrolowana postawa fizyczna (Asany)- współcześnie nazywane jogą
  3. świadomy oddech (Pranayama), 
  4. brak przywiązania (Pratyahara)
  5. medytacja i dalej oświecenie (Dharana, Dhyana i Samadhi). 

 

* Starożytna joga, a nowoczesna znacznie się różnią, o tym napiszę w kolejnym artykule, a póki co skupmy się na korzyściach płynących z praktyki fizycznej, czyli korzyściach z nowoczesnej jogi dla przeciętnego człowieka.

 

Analiza 238 badań wykorzystujących m.in. rezonans magnetyczny wykazała, że praktyka ćwiczeń jogi może służyć jako terapia uzupełniająca w schorzeniach: raka, zaburzeń serca oraz zdrowia psychicznego, a także przynieść wiele korzyści takich jak; poprawa zdrowia immunologicznego, poprawa samopoczucia i nastroju, redukcja bólu, lęków i halucynacji.

 

 

 

Korzyści jakie niesie ze sobą praktyka asan i pranajama- Hatha joga:

 

Wykonywanie pozycji jogi oraz praca z oddechem wzmacniają i oczyszczają ciało na poziomie fizycznym. 

Systematyczna praca z ciałem poprzez praktykę fizyczną jogi prowadzi do poprawia funkcjonowanie organów, wewnętrznych, stawów, mięśni, układ nerwowy i limfatyczny. Dodatkowo praktyka jogi pomaga nam osiągnąć większy spokój i harmonię umysłu.

 

1. Zwiększenie siły, równowagi i elastyczności.

 

Powolne ruchy ciała i głębokie oddychanie zwiększają przepływ krwi oraz rozgrzewają i rozciągają mięśnie, a długo utrzymywane pozycje pomagają budować siłę mięśni głębokich oraz kształtować sylwetkę.

 

2. Poprawa elastyczność i zdrowia kręgosłupa.

 

Ćwiczenia jogi mogą być szczególnie pomocne dla mięśni wspierających plecy i kręgosłup. Stabilizacja mięśni grzbietu oraz brzucha pomaga ustabilizować i uelastycznić kręgosłup. 

 

3. Pozytywnie wpływa na zdrowie serca.

 

Regularna praktyka jogi może zmniejszyć poziom stresu i stanów zapalnych całego ciała, promując zdrowe, dotlenione serce oraz prawidłową wydolność żył. 

 

4. Poprawia jakość snu.

 

Badania pokazują, że łagodna praktyka jogi przed snem może pomóc w prawidłowym przygotowaniu ciała i umysłu do zaśnięcia, czego następstwem jest spokojna, przespana noc.

 

5. Dodaje energii.

 

Praktyka fizyczna podnosi poziom energii witalnej, zwiększa świadomość emocjonalną oraz podnosi poziom hormonów szczęścia. 

 

6. Pomaga radzić sobie ze stresem.

 

Ćwiczenia jogi i pranajamy wspierają zdrowie psychiczne oraz pozwalają lepiej radzić  sobie ze stresem.

 

7. Pomaga lepszemu funkcjonowaniu całego organizmu. 

 

Badania naukowe potwierdzają liczne korzyści jogi zapobiegające powstawaniu zapaleniu stawów, problemów z równowagą, wspierają zdrowie oraz zmniejszają odczuwanie chorób przewlekłych. 

Woman in black tank top and black leggings doing yoga

Mimo tego, że współczesna joga często daleka jest od filozofii jogi, to praktykując ćwiczenia fizyczne na macie zaczynamy być bardziej spójni w ciele. W ciele, w którym wszystko jest w sobie połączone: ciało fizyczne, umysł i duch. Praktyka asan często jest pierwszym krokiem do większej świadomości swojego istnienia.

 

Praktykując jogę powoli zaczniesz zauważać, że wszystko co robisz ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistym życiu. Zaczniesz inaczej patrzeć na życie i staniesz się szczęśliwszym, bardziej spełnionym człowiekiem. A to czy będziesz dalej rozwijał się według ścieżki starożytnej jogi, dążącej do samorealizacji i oświecenia zależy tylko i wyłącznie od CIEBIE.