Czy joga szkodzi?

Joga szkodzi tylko wtedy kiedy podchodzimy do niej nieodpowiednio i oczekujemy, że robiąc coś bezmyślnie, bez odpowiedniego angażowania kluczowych mięśni nasze ciało się naprawi.

Nabyta wcześniej kontuzja z pewnością sprawi, że joga dodatkowo nam zaszkodzi. Większość z nas ma słabe strony w ciele. Wrażliwy odcinek lędźwiowy, słabe nadgarstki czy napięty kark to jedne z wielu problemów z ciałem z jakimi zmagają się ludzie przychodzący na jogę. Pomimo tego, że joga jest mało obciążającą aktywnością, nie znaczy, że jest całkowicie obojętna dla ciała.  

Nieodpowiednie wykonywania asan może szkodzić i skutkować narażeniem naszych słabych puntów na obciążenie, które może skończyć się urazem. Nieumiejętne wykonywanie i powtarzanie pozycji może z czasem pogorszyć nasze słabe punkty i spowodować kontuzję, dlatego niezwykle ważna jest praktyka pod okiem instruktora

Jeśli masz stwierdzone urazy, takie jak dyskopatia, zespół cieśni nadgarstka, rwę kulszową, itd. najlepiej będzie zacząć praktykę jogi od indywidualnych zajęć z nauczycielem jogi, które nie zaszkodzą naszemu ciału.

Podczas zajęć indywidualnych nauczyciel podejdzie do Ciebie szczególnie ostrożnie i dokładnie wytłumaczy Ci, które z mięśni angażować oraz w jaki sposób, tak, żeby poprawić Twoje 'słabe punkty’ i uniknąć kontuzji. 

"Joga to nie tylko proces integracji duszy, umysłu i ciała dla samodoskonalenia, to proces samorealizacji i samoakceptacji'

group of people doing yoga exercises at studio

Jeśli jednak wybierasz się na zajęcia grupowe poinformuj nauczyciela o tym co Cię boli i jakie masz problemy z ciałem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nikt nie są w stanie zobaczyć, że coś nas boli, a poinformowany nauczyciel będzie mógł zwrócić Ci uwagę czego masz nie robić i jak modyfikować poszczególne pozycje.

Ważne jest także, żeby na początek wybierać zajęcia JOGI DLA POCZĄTKUJĄCYCH, lub jogę relaksującą, które stopniowo wprowadzą Cię w praktykę jogi, ale przede wszystkim dają Ci czas, żeby oswoić się ze swoim ciałem i jego blokadami.  

Joga szkodzi tylko wtedy kiedy jest wykonywana bezmyślnie, bez odpowiedniego zaangażowania mięśni

Autor wpisu: