Bandhy w jodze

Chodząc na zajęcia jogi z pewnością nie raz słyszałaś hasło w stylu ‚zaangażuj Bandhy’, „uaktywnij Mulabandhę”, ‚pępek do kręgosłupa’ czy coś w tym stylu. Jeśli regularnie uczęszczasz na zajęcia to być może udało Ci się dowiedzieć czym są Bandhy, ale z doświadczenia wiem, że nauczyciele jogi rzadko wyjaśniają pojęcie Bandh na zajęciach i może być tak, że cały czas zastanawiasz się, czym są Bandhy i co z nimi robić.

Bandhy- to tak zwane ‚więzły energetyczne’, które aktywujemy w ciele podczas praktyki jogi angażując poszczególne grupy mięśni. Bandhy służą do regulowania przepływu prany oraz pozwalają zsynchronizować oddech z ruchem. Praca z Bandhami podczas praktyki pomaga zwiększyć kontrolę nad ciałem, umożliwia swobodniejsze wykonywanie asan oraz pozwala stabilnie trwać w pozycjach balansujących, ale przede wszystkim pozwala wejść w stan głębszej świadomości.

Praca z ciałem, a aktywowanie Bandh

Podczas praktyki jogi najbardziej zależy nam na prawidłowej pracy z ciałem, ale także z praną (energią witalną). Praca z Bandhami skłania nas, aby jak najbardziej aktywować poszczególne mięśnie głębokie oraz poprawić przepływ energii w ciele.

Prawidłowa aktywacja Bandh podczas praktyki wpływa na ośrodki mózgowe, kanały energetyczne (nadi) oraz ośrodki energetyczne (czakry), przez co oczyszcza, usuwa blokady oraz harmonizuje.

Praca z Bandhami pozwala regulować układy wewnętrzne, w tym: hormonalne, seksualne, metaboliczne, trawienne.

3 główne Bandhy

Mula Bandha – węzeł podstawy

Znajduje się u podstawy kręgosłupa. Oznacza bazę, podstawę, korzeń. Często Mula Bandhę określa się po prostu aktywacją mięśni dna miednicy, ponieważ składają się na nią mięśnie narządów płciowych i odbytu. Mięśnie dna miednicy są systemem podporowym narządów wewnętrznych, stabilizują staw krzyżowo- biodrowy oraz cały kręgosłup. 

Energetycznie Mula Bandha powiązana jest z czakrą podstawy. Zamyka obszar krocza, czyli podstawę kręgosłupa, zamykając tym samym energię w ciele oraz pozwala jej wznosić się w górę, wzdłuż czakr. Pozwala to na stworzenie większej siły, stabilności oraz kontroli, zarówno w ciele fizycznym jak i energetycznym.

Uddiyana Bandha – węzeł przepony

Znajduje się na wysokości przepony i mięśnia lędźwiowego. Praca z Uddiyana Bandhą podnosi siłę witalną, kontroluje pracę tułowia i kręgosłup oraz stymuluje narządy wewnętrzne.

Aktywacja Uddiyana Bandhy polega na skierowaniu pępka w kierunku kręgosłupa i uniesienie go w górę, w kierunki klatki piersiowej. Aktywuje mięśnie w obszarze odcinka lędźwiowego, co pomaga lepiej kontrolować centrum ciała, jednocześnie pozwala zachować lekkość ciała.

Energetycznie Uddiyana Bandha powiązana jest z czakrą sakralna oraz z czakrą splotu słonecznego. Aktywacja tej bandhy pozwala rozwinąć naszą wewnętrzną siłę, motywację oraz działanie. Uddyiana Bandha łączy w centrum naszego ciała energię Wszechświata z energią Ziemi.

Jalandhara Bandha – węzeł gardła

Znajduje się w szyi i jest powiązana z czakrą gardła. Aby aktywować Jaladhara Bandę, należy delikatnie skierować podbródek w kierunku mostka, wyciągając szyję do góry, jednocześnie zachowując przestrzeń między żuchwą, a szyją.

Energetycznie Jalandhara Bandha zapobiega wpływaniu energii w górę, a tym samym uspokaja przepływ myśli w głowie. Reguluje sieć nerwów, naczyń krwionośnych oraz nadi. Bandha ta jest szczególnie ważna podczas praktykowania ćwiczeń oddechowych, zwłaszcza tych wymagających wstrzymywania oddechu.

Maha Bandha – aktywacja trzech Bandh

Maha Bandha jest połączeniem wszystkich powyższych bandh. Maha Bandha reguluje Pranę i Apanę, dwa przeciwstawne prądy energetyczne. Praca z trzema Bandhami łączy w centrum ciała (istnienia) obie te siły i wybudza w nas wewnętrzną energię, dając nam siłę i motywację do życia w zgodzie ze sobą i całym wszechświatem.