Poranne rytuały joginki

Praktykując jogę z czasem zaczynasz zauważać zmiany w swoim ciele. Prędzej czy później zaczynasz przyzwyczajać się, że już nic nie boli, z łatwością się schylasz, a do tego bez problemu robisz pozycję Kruka! Jak już zauważysz zmianę w ciele zaczniesz dostrzegać również inne zmiany. Zmiany swoich nawyków. Wraz z praktyką jogi zaczniesz zauważać, że wyostrzają się Twoje zmysły. Jedzenie chipsów i siedzenie do późna przed tv już nie będzie Cię kręcić. Plotkowanie z koleżanką zacznie wydawać się płytkie, a Twoje nałogi powoli ustąpią miejsca prozdrowotnym rutuałom.

W tym artykule chciałabym podzielić się z Wami porannymi rytuałami, które są doskonałym sposobem na rozpoczęcie dnia w harmonii, równowadze i w pozytywnym nastroju. Przedstawiam kilka praktyk i technik jogicznych, których być może szukałaś, a może już stosujesz je w swojej rutynie. 

Close-up of a woman's hands on her chest while doing breathing exercises

1. Zacznij od Pranajamy.
Najlepiej rozpoczęty dzień zaczyna się od wzięcia oddechu! Moją ulubioną poranną pranajamą jest Nadi Shodhana. Technika, która równoważy i synchronizuje działanie prawej i lewej półkuli mózgu, co świetnie wpływa na koncentrację w pracy i rozjaśnia umysł. 

 

2.Praktyka Asan.
Poranna praktyka jogi znakomicie pobudza ciało i umysł. Poranna praktyka asan sprawi, że Twoje ciało od rana będzie dobrze dotlenione, elastyczne i pobudzone. Nie będziesz nawet potrzebowała kawy, żeby się obudzić! 

Każdy dobry dzień możesz zacząć serią Powitań Słonecznych, lub wykonać swoją własną praktykę jogi. Dostosowując tempo i intensywność do siebie, szanując to, że każdego dnia nasza energia i nasze ciało są inne. 

 

3.Afirmacja na dobry dzień.

Zanim rozpoczniesz praktykę jogi, możesz zastanowić się nad afirmacją lub intencją, którą chcesz zanurzyć w swoim umyśle na cały dzień. Może to być zdanie, które inspiruje cię, daje siłę lub przypomina o twoich celach i wartościach.

3.Medytacja

Po praktyce jogi usiądź i medytuj- ustaw timer na 5 minut i po prostu bądź. Rano, kiedy nasz umysł jest jeszcze wolny będzie Ci łatwiej. Możesz wykorzystać różne techniki medytacyjne ( tj. koncentracja na oddechu, powtarzanie mantr, wizualizacja…) 

Rano, kiedy Twój umysł jest najmniej zmącony i przejrzysty, spokojna medytacja daje najlepszy efekt.

 

Wytrenuj w sobie zdrowe nawyki i odkryj moc harmonii i równowagi w sobie!

4.Nawodnienie

Woda to życie. Szklanka ciepłej wody z cytryną to konieczność każdego poranka! Nawet jeśli nie znajdziesz czasu na poranną praktykę asan czy medytacje to ciepła woda jest 'must have’ każdego poranka! Woda z dodatkiem soku z cytryny pomaga w oczyszczeniu organizmu, pobudzeniu metabolizmu oraz dostarcza organizmowi niezbędne nawodnienie!

 

 

Wprowadzenie porannej rutyny jogicznej do swojego życia może mieć ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i dobrostan. Znajdź dla siebie pół godziny każdego ranka i zobacz jak Twoje życie staje się piękniejsze i bardziej zharmonizowane. 

 

Namaste!

Autor wpisu: