Czy praktyka jogi redukuje stres?

Znasz to uczucie po aktywności fizycznej? Przyspieszone krążenie krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze. Wzmocnienie mięśni stawów i masy kostnej. Czuć, że ciało pracuje. 

Praktyka jogi pomaga nam w rozluźnieniu napiętych mięśni oraz uwolnieniu zgromadzonego napięcia fizycznego w ciele. Podczas wykonywania asan  poprawiasz nie tylko siłę ciała, ale również elastyczność, oraz ogólną sprawność fizyczną. Jak to się mówi “ w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Pracując nad ciałem fizycznym dosłownie dbasz o lepszy komfort codziennego funkcjonowania. Sprawne, elastyczne ciało chce żyć, ruszać się i doświadczać życia.

Joga wpływa korzystnie na autonomiczny układ nerwowy, szczególnie poprzez aktywację przywspółczulnego układu nerwowego, który odpowiedzialny jest za odpoczynek i regenerację. To uczy nasz organizm zmniejszenia reakcji „walki lub ucieczki”, które są związane ze stresem. Aktywacja przywspółczulnego układu nerwowego powoduje zmniejszenie tempa pracy serca oraz ogranicza negatywne działanie stresu.

Masz problemy ze snem? Praktyka jogi NIDRY może poprawić wypoczynek ciała. Praktyka ta skupia się na poprawie jakości snu. Uczy nas zwalniać i doświadczać głębszego relaksu. Dobrej jakości sen ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu stresem. Zdrowy sen przyczynia się do lepszego funkcjonowania umysłowego i emocjonalnego każdego dnia.

Techniki Oddechowe (Pranajama)

Podczas praktyki jogi uczymy się oddychać pełną piersią, a raczej pełnym brzuchem! Oddech przeponowy to oddech, który jest najczęściej praktykowany podczas jogi. Głębokie, kontrolowane oddychanie zwiększa przepływ tlenu do mózgu, co uspokaja układ nerwowy oraz zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu. Ujjayi (oddech zwycięzcy) i Nadi Shodhana (oddychanie naprzemienne) to najczęściej praktykowane oddechy podczas klasycznej Hatha Jogi.

 

Savasana.

Pozycja w jodze, którą zawsze wykonujemy na koniec praktyki asan jest świetnym wprowadzeniem do relaksacji. Savasana, inaczej nazywana pozycją trupa to pozycja w której ciało jest w stanie pełnego relaksu, w której tętno i oddech naturalnie spowalniają. To spowolnienie jest korzystne dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ zmniejsza obciążenie serca i pozwala nam wejść w stan bliski stanu Theta.

Joga jest wszechstronną praktyką, która łączy pracę ciała z technikami oddechowymi. Już jedna sesja jogi sprawi, że poczujesz się lepiej w swoim ciele i dotlenionej głowie. Regularna praktyka jogi nie tylko wspiera zdrowie fizyczne, ale także promuje spokój umysłu oraz emocjonalną równowagę, co jest kluczowe w zarządzaniu stresem.