Jogasutry Patańdżalego, Jamy: Ahimsa

W Jogasutrach Patandzaliego pierwszą z ośmiościeżkowej drogi są Jamy, czyli kodeks etycznego życia (kodeks etycznego życia występuje w każdej religii świata, w każdej inaczej, ale wszędzie chodzi o to samo: niekrzywdzenie). 

 

Pierwszą z Jam jest Ahimsa, czyli niestosowanie przemocy- niekrzywdzenie. Ta praktyka dotyczy wszystkich aspektów bytu; myśli, mowy i czynów. Jest to fundamentalny punkt wyjścia w kultywowaniu pokoju na świecie. Kiedy wszystko, o czym myślisz, co mówisz i co robisz, jest zakorzenione w niestosowaniu przemocy, świat staje się lepszy.

Teamwork hands, heart and diversity partnership, business people support or community care, motivation and trust. Above group team building for charity, kindness and global solidarity, love and hope

 

Ahimsa w odniesieniu do siebie:

 • wyciszenie wewnętrznego krytyka
 • traktowanie siebie z miłością
 • słuchanie, czego potrzebuje nasze ciało ( sen, relax, aktywność…)
 • nie robienie niczego na siłę ( nawet Asan, które sprawiają ból)
 • dbanie o siebie ( higiena, masaż, dobry, zdrowy wygląd)
 • wyznaczanie granic
 • zaspokojenie podstawowych potrzeb (takich jak zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu, sex) 

 

Ahimsa w stosunku do innych:

 • życzliwe mówienie do innych
 • traktowanie innych z szacunkiem
 • empatia i zrozumienie
 • pokojowe rozwiązywanie konfliktów
 • non violent communication

Ahimsa odnosi się również do naszej relacji z Matką Ziemią, do środowiska w którym żyjemy. Nie musisz od razu zbawiać całego świata, ale troszcz się o środowisko w którym żyjesz, Twoją dzielnicę, ulicę, miasto. Nie śmieć, segreguj odpady. Ogranicz ilość odpadów, ilość ciuchów, które kupujesz, a jak kupujesz to staraj się wybierać rzeczy, które faktycznie posłużą wiele lat. Modne są ostatnio wymianki ciuchów, gdzie możesz wymieniać się ciuchami z innymi kobietami! Super sprawa, bo ciuchy nam się nudzą, a po co napędzać konsumpcjonizm? Możesz przebierać się kilka razy w ciągu dnia, a i tak nie będziesz w stanie chodzić we wszystkich ciuchach, jakie masz w szafie. Wybieraj poruszanie się pieszo, rowerem czy komunikacją miejską.

Ahimsa to znacznie więcej niż tylko powstrzymywanie się od krzywdzenia, chodzi bardziej o bezwarunkową miłość i nieskrępowane współczucie dla innych istot żyjących, w tym dla siebie. Siej wokół siebie dobroć. 

Chodzi o przekształcenie negatywności mocą miłości. We wszystkim co robisz szukaj miłości i współczucia. Ahimsa to nie tylko niekrzywdzenie tych których znamy, ale wszystkich istot. Nawet tych, których nie znamy i nigdy nie spotkaliśmy, nawet tych, których nie lubimy. Zwłaszcza te osoby, których z pozoru nie lubimy (to dlaczego kogoś nie lubisz omówię w kolejnych artykułach) Każdy ma prawo żyć jak chce i nie nam oceniać kto jak żyje i czy żyje poprawnie.

A co jeśli ktoś źle nam życzy? Wtedy pamiętaj, że wszystko wraca spowrotem.  

Łatwo się mówi o Ahimsie, jednak wszyscy musimy pamiętać, że codzienne życie, zarabianie pieniędzy i ogólne funkcjonowanie w świecie może być czasem trudne i czasami niechcący możemy wyrządzić komuś krzywdę. Nie chodzi o popadanie w skrajność. Nie ma sensu rzucać pracy, czy pracować za darmo. Świat ewoluuje, a my razem z nim. Pracuj, zarabiaj i wydawaj pieniądze, aby żyć dobrze, tak jak chcesz. Nie krzywdząc innych. 

Staraj się być lepszą osobą każdego dnia i zobacz jak sianie dobra wraca do Ciebie. Wybierz życie, w którym nie plotkujesz o innych, unikasz kłamstw i uśmiechasz się do nieznajomych.

Pamiętaj, że miłość zawsze zwycięża. Bez względu na to co robisz miej dobre intencje pełne miłości, współczucia i szacunku dla innych. Nigdy nie wiesz, dlaczego ktoś zachowuje się w ten sposób, może Twoje miłe słowo i Twój uśmiech poprawią dzień tej osoby?

"Najwyższą formą Ahimsy jest opanowanie umysłu. Gdy osiągniesz wewnętrzny pokój, przestajesz krzywdzić siebie i innych." - Paramahansa Yogananda

Autor wpisu: